Най-голямата полза от изграждането на Океанариум е, че Бургас ще стане притегателен център на още повече туристи и гости на нашия град, Югоизточен регион, дори и на България, тъй като няма друг такъв център в страната. Това каза зам.-кметът по бюджет и финанси
Красимир Стойчев във връзка с решението на общинските съветници за процедура за изграждане на комплекс Океанариум в парк "Езеро" чрез концесия.
"Относно икономическите ползи реално след изграждането му ще има данък сгради и такса смет, за целия период е над 6 млн.лв. Държавата ще получи над 45 млн.лв. приходи. Освен това ще получаваме и концесионна такса, който минимално ще бъде 72 хил. лева годишно и ще се открият работни места в минимален размер за 202 души. Но в зависимост от това, кой ще е спечелил концесията може да са много повече", разясни Стойчев.
"Сега в Югоизточен регион се печели от посещения за туристи 188 млн.лв., с развитието да края на концесията очакванията са за 650 млн.лв. много сериозни са и гаранциите, още при закупуването на документите, за да участват фирмите трябва да внесат 200 хиляди лева. Освен това при стартирането в незастроената част в размер на 1.5% от общия размер на инвестицията, трябва да се направи такава банкова гаранция. Искаме минимум в размер на 80 млн. лв. инвестиция, по направените сметки ще бъдат 109 млн. лв.", допълни той.
"Грубо на година в общинския бюджет ще влизат 72 хиляди лева концесионна такса, отделно данък сгради и такса смет. Ако тази голяма инвестиция се раздели в срока на концесия тя остава изцяло за община Бургас, което означава, че минимум по едни 3 млн.лв. влизат", посочи Стойчев.
Източник: Радио "Фокус"