"Тенденцията тази година е че с изпита след седми клас с външното оценяване много повече деца се конкурират за едно място в профилираните гимназии и това им дава възможност за избор. По наша неофициална информация около 150 деца не се бяха записали след трето класиране, а има свободни 48 места. Това означава, че около сто деца , издържали изпита и имайки възможност да учат не желаят да се запишат по простата причина, че това не отговаря на техните истински желания и те са ги писали като пето, седмо или десето желание и предпочитат да останат в училището, където са били до сега, като това се отнася предимно за децата от по-отдалечените населени места", каза Янков.
По думите му обаче разширения прием на седмокласници ще създаде затруднения при приема на ученици в професионалните гимназии след осми клас. Причината е, че масовия прием на седмокласници означава, че няма да има редовни осми класове. Догодина се очаква сериозни трудности в училищата, които правят прием след осми клас. Тази тенденция и сега се чувства в община Бургас. Такива трудности изпитват професионалната гимназия за строителни конструкции , професионалната гимназия по машиностроене и корабостроене, както и гимназията по дървообработване.
"Това са училища, където с мъка правят по една паралелка след осми клас. Това е един проблем който остро ще се чувства и в бъдеще, тъй като излизат по три- четири паралелки от 12 клас, а влизат само по една. На един по-късен етап ще се отиде и на вариант за преструктуриране на професионалните училища, на базата на намалелия брой ученици, които кандидатстват", каза Янков. По същият начин стаи проблема и със Средните общообразователни училища /СОУ/.
Там също има намаляване на броя на учениците след осми клас. Това от своя страна поражда и съкращения на учители. Такива съкращения в Бургас ще има в училищата "Иван Вазов", "Димчо Дебелянов" , "Йордан Йовчов", "Добри Чинтулов", като причината е намаляващият брой на децата , желаещи да продължат обучението си в осми клас в тези училища. Това от своя страна след години ще доведе и до редуциране на броя на средните общообразователни училища. Добра тенденция е че има по- голям брой деца в детските градини, но тяхното присъствие в основното и средно училище ще се усети след около пет-шест години, смята специалистът.
Източник: Агенция "Фокус"