© | "Изказвам благодарности на целия екип на Българската народна банка, които ни съдействаха за да може тази ценна и атрактивна експозиция да гостува през лятото в Бургас. Това е първата изложба, събрала в себе си цялата история на развитието на парите по българските земи, със специален акцент върху Черноморския регион и силно се надявам да предизвика интереса, както на нашите съграждани, така и на нашите гости от цял свят." Това каза в приветствието си кметът на Община Бургас Димитър Николов, по време на официалното откриване на изложбата "История на парите по българските земи" .Интригуващата изложба събра десетки представители на банковия сектор, ценители на изкуството от всички възрасти и колекционери в Културен център "Морско казино".
"Българската народна банка е една от най-старите в света, 13-та по ред на създаването си. За нас е удоволствие, че експозицията "История на парите по българските земи" гостува в Морската градина на Вашия прекрасен град. Голяма част от експонатите за първи път напускат музейните хранилища на банката" - сподели г-жа Нина Стоянова, подуправител, ръководител на управление "Банково" и управление "Фискални услуги", и член на Управителния съвет на Българската народна банка.
50 000 лева - най-големият номинал в историята на българските пари, може да се види в Бургас заедно с първата ни 1 стотинка от далечната 1901 година. Наред с тях са представени монети и банкноти, проследяващи паричната циркулация по днешните български земи от най-дълбока древност до наши дни - бронзови върхове на стрели, монети на Ликей и Патрай, бронзова монета на Севт III. В защитените витрини са разполоени монети от гръцките колонии по западния черноморски бряг и монети на македонски владетели - сребърни и бронзови монети от Месамбрия, Аполония, две златни монети на владетелите Филип II Македонски и Александър Велики. Пътешествието във времето продължава с римски и византийски монети на владетелите Никифор Фока, Юстиниан I и златни монети на Алексий I. В колекцията са включени монети от времето на Първото и Второто българско царство, както и паричните знаци на Народна република България, монети и банкноти от времето на Демократична България. Началото на новото хилядолетие е представено с монета, емисия 2002 "Сурвакари", на стойност 5 лева, която е първата монета с нанесено оцветяване и много други.
Изложбата "История на парите по българските земи" ще работи без почивен ден от 10.30 до 20.30 часа, при входна такса - 5 лева за възрастни; 2 лева за ученици, студенти и пенсионери. Хора с увреждания и деца до 7 години влизат - свободно. |