Апелативен съд - Бургас изслуша днес тройна съдебно-икономическа експертиза, допусната по ВНОХД 187/2013, по което е подсъдим кметът на община Ямбол Георги Иванов Славов.
С присъда на Ямболския окръжен съд от 14.11.2011 г. той е признат за виновен в това, че през месец септември 2008 г. - месец март 2010 г. в гр. Ямбол, в качеството си на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - кмет на Община Ямбол, с цел да набави облага за "Диана Комерс І" ЕООД - гр. Ямбол, в размер на 2 024 203. 51 лева, е нарушил служебните си задължение и превишил властта и правата си по чл. 15, ал. 1 от ЗОП, чл. 39, ал. 1, т. 3 от ЗОП, чл. 41, ал. 2 от ЗОП и чл. 22 от ЗОБ, като от деянието са настъпили значителни вредни последици за община Ямбол и общинския бюджет в размер на 2 024 203. 51 лв., и е осъден на лишаване от свобода за срок от три години и осем месеца, както и на "лишаване от право да заема длъжност кмет на община". Със същата присъда Славов е признат за невинен по обвинението за "особено тежък случай" по чл. 282, ал. 3 от НК .Апелативен съд - Бургас прие, че делото е изяснено по същество и даде ход на съдебните прения.
Представителят на Апелативна прокуратура - Бургас поиска да бъде отменена първоинстанционната присъда в оправдателната й част и подсъдимият да бъде признат за виновен по повдигнатото му обвинение. Държавното обвинение твърди, че с действията си той е обусловил получаването на облага от фирмата-изпълнител на обществената поръчка за подмяна на водопроводна мрежа и деянието било особено тежък случай. Прокурорът посочи, че процедурата за възлагане на обществена поръчка била изпълнена само формално, а строителството било започнато около месец преди сключване на договор с избрания изпълнител. Условия за сключване на такъв договор не съществували, тъй като обектът не бил предвиден в капиталовите разходи на общината. Прокуратурата намира, че кметът е нарушил Закона за обществените поръчки, Закона за общинските бюджети, нормите за прозрачност и публичност, реда за планиране и извършване на стопански разходи.
Двамата защитници на кмета Славов помолиха да бъде отменена първоинастницонната присъда в осъдителната й част и да бъде оправдан изцяло. Според тях подзащитният им не може да бъде обвиняван за неизпълнение на служебни задължения и наруши правомощия. Липсвала връзка между посочените в обвинителния акт нарушения и твърдяната като причинена вреда. С представените по делото експертизи се установявали като извършени, оспорвани от държавното обвинение дейности, и не се доказвало завишение на цените им. Твърди се, че деянието не е осъществено както от обективна, така и от субективна страна. Не бил доказан умисълът на подсъдимия да причини вреда на общината и да облагодетелства фирмата-изпълнител. Не била доказана и специалната цел.
Георги Славов оспори твърденията на прокуратурата, че строителството е започнало преди финализиране на обществената поръчка. Той обясни, че общината е трябвало в срок да усвои предоставен от държавата ресурс за преасфалтиране на улици. За да не се разкопава отново, той е взел решение за подмяна на водопровода.
"Моята цел е била да реша един голям проблем и да защитя интереса на града... Не мога да се съглася с твърденията, че аз, с моите действия съм целял облагодетелстване на някого и мен", заяви той в защитата си пред Апелативен съд - Бургас. Славов помоли да бъде признат за невинен.
Апелативен съд - Бургас ще се произнесе в законния 30-дневен срок. |