По време на срещата бе представено писмо на еврокомисаря Гюнтер Йотенгер, в което южната ни съседка уверява, че в Турция се правят проучвания на два терена за изграждането на АЕЦ, но и двата на са средиземноморското крайбрежие.
Кметове на общини и от двете страни обаче са против реализацията дори на ТЕЦ.
Кметът на Община Инеада Тахир Ъшък заяви пред български журналисти:" Идеята за изграждане на ТЕЦ се породи от бизнеса. Ние като жители на Инеада и всички околни общини и населени места се противопоставяме, имаме подкрепата на неправителствени организации в областта. Противопоставяме се с всички сили защото в нашия регион Инеада и Демиркьой има 4 защитени зони за които ние получаваме голяма подкрепа и финансиране от ЕС и от Световната банка за развитие. Ще се опитаме да ги ангажираме в този проект, въпреки че е спрян, защото не са готови напълно с разработката му. Но така или иначе до 6 месеца или до година отново ще е изправим пред този проблем"
Според българските еколози строителството на Топлоцентрала е не по-малко вредно от строежа на ядрено съоръжение. Петко Ковачев от Зелени Балкани обясни: " информацията, която получихме в Турция при посещението си за протестите през октомври бе, че те ще се опитат да комбинират изгаряне на украински въглища с отпадъците на цял Истанбул т.е. ще имаме един вид инсенератор за
От Българска страна заместник-министърът на екологията Ивелина Василева настоя за официална информация на какъв етап е инвестиционния проект.
"Информацията с която ние разполагаме от реципрочното си ведомство е че при тях няма входирана такава документация, което да означава, че дори и да има инвестиционни намерения то или е на начална фаза или все още се разглежда от другото ведомство - министерството на енергетиката."
Все още няма отговор на настояването отправено преди около месец по официален път на настояванията на министерството на околната среда и водите България да участва във процеса по оценка на въздействието върху околната среда на проекта.
Още по темата (20): | |