Как върви подготовката на търговците за еврото и възможно ли е разминаване в курса?
У нас продължава подготовката за еврото. Възможно е вече да сте попадали на касови бележки, в които фигурират суми в лева и в евро. Курсът, при който това се случва е 1.95583. Възможно ли е обаче разминаване и как върви подготовката на търговците?
Действащият валутен борд, но и не само - приетото законодателство у нас гарантират, че курсът на лева към еврото е фиксиран, а общата крайна сума, която потребителят плаща се обявява в двете валути заедно с официалния валутен курс на лева към еврото.
"Това ще бъде фиксингът и в 6 месечен период във фискалните бонове ще се отразява цената в евро и лева по фиксинг", каза пред БНТ Галин Попов, изп. директор на Асоциация на търговците на нехранителни стоки.
Въпреки че няма ясна дата за приемане на еврото, търговските вериги работят за безпроблемното преминаване към единната валута - в момента най-много ИТ отделите им.
"На този етап ИТ отделите най-сериозно работят по адаптация на софтуерите, на търговските софтуери, които да могат в един момента да извършват цени в евро и лева. Това е нещо, което със сигурност знаем, че трябва да го направим. Другите отдели, които знаем, че ще бъдат засегнати и ще има нужда от трансформация при приемане на еврото все още няма как да работят, тъй като нямаме яснота кога ще бъде въвеждането и кои ще бъдат някои от по-специфичните изисквания. Нито сме започнали да обучаваме персонал, нито сме започнали да правим трансформация на трудови договори, финансови отчети", обясни Аксиния Баева, изп. директор на голяма спортна фирма.
За медията от Cдружението за модерна търговия (СМТ) посочват, че са в готовност да се включат в процеса по въвеждане на еврото у нас, а компаниите инвестират значителни средства за настройка на системите и обучение на служители. Основно предизвикателство за всички всички търговци е липсата на дата за членство в еврозоната, за да имат поне 6 месеца време за техническа подготовка.
"Част от тази яснота е да имаме дата. Задължително е от гледна точка на това търговците да са спокойни, пазарът да се чувства спокоен, това нещо да се случи минимум 6 месеца преди дата, в която да влезем в еврозоната. Предизвикателствата са много, нормативната база е приета след едни доста продължителни разговори през средата на м.г. Законът е приет за БНБ, остава да се приеме една наредба, която касае включването на фискалните устройства и тяхната пренастройка към НАП", каза Галин Попов, изп. директор на Асоциация на търговците на нехранителни стоки.
Предизвикателство ще са разплащанията в брой, заради задължението да се връща ресто в евро.