Акцентът в обсъжданията ще падне върху приоритетни области за действие и конкретни мерки, набелязани в плана ѝ за действие. Целта на конференцията е представителите на черноморските общини, НПО и представителите на националните институции да утвърдят визията, целите и мерките на Стратегията и да планират стъпки за изпълнението й. Опазването и устойчивото използване на черноморските крайбрежни екосистеми разкрива широки възможности пред местните общности и бизнеса в Бургас, подчерта Руска Бояджиева, заместник-кмет на общината.
Други черноморски общини, които демонстрират интерес към екосистемните услуги, са Шабла, Поморие и Бяла, а интерес към разработените от проекта мерки вече проявяват и в Добрич.
"Стремежът ни е и други държавни и общински органи, бизнесът и неправителственият сектор да застанат зад стратегията и да се получи държавен "патронаж" на пилотното й прилагане", заяви д-р Пламен Пеев, главен правен експерт, координатор на проектния екип, разработил стратегията.
Няма конфликт между опазването на природата и осъзнаването на нейната стойност от една страна и печелившото развитие на бизнеса от друга, смята председателят на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов.
"Напротив - туризмът може да печели много повече чрез от устойчивото използване на природата и екосистемите извън ограничения двумесечен активен туристически сезон", допълва Драганов, който също участва в изработването на стратегията.