Комисията по земеделието и горите на 41-вото Народно събрание ще проведе изнесено заседание на 15 юли 2011 г., петък от 17,30 ч. в гр. Бургас - хотел БЪЛГАРИЯ - зала "КОМПАС", ул. Александровска № 21, на което ще обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, внесен от Министерския съвет за второ гласуване.
В работата на заседанието са поканени да вземат участие: Областния управител на област Бургас - г-н
Константин Гребенаров, кмета на гр. Бургас - г-н
Димитър Николов, Областна дирекция "Земеделие", Областна дирекция на ИАРА, МЗХ, представители на браншови организации от сектор "Рибарство" от региона, Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Гости на заседанието на Комисията по земеделието и горите ще бъде 20-членна делегация от Комисията по рибарство на Европейския парламент, водена от г-жа Илияна Йотова - пълноправен член на същата комисия, която ще бъде на посещение в България на 14 и 15 юли т.г. по повод изготвяне на доклад на тема "Настояще и бъдеще на рибарството в Черно море", който е в процес на подготовка. Целта на посещението е евродепутатите от различните парламентарни групи и държави членки на Европейския съюз да се запознаят на място с проблемите и перспективите пред сектора в България.
Визитата предвижда срещи с представители на държавната администрация, законодателната власт, с широк спектър от представители на науката, риболовния, преработвателния и производителния бранш.
Инициативата за изнесеното заседание, съчетано със срещата с европейската Комисия по рибарство, е на г-н Стоян Гюзелев - член на Комисията по земеделието и горите, народен представител от ПГ на ГЕРБ, гр. Бургас.
Делегацията ще се присъедини към заседанието на Комисията по земеделието и горите около 19,00 ч.
Предвижда се на срещата да бъдат дискутирани следните теми:
1. Необходимост от провеждане на научни изследвания, които да определят екологичното състояние на Черно море и неговите запаси.
2. Провеждане на изследователско проучване по отношение на тралирането и определяне на рисковете и ползите от премахването на някои от ограниченията, които съществуват на национално ниво.
3. Премахване на принципа на Общ допустим улов и квоти, въведени за България и Румъния и неговото заменяне от многогодишни планове за управление.
4. Състояние на дребномащабния риболов.
5. Създаване на благоприятни условия за устойчиво развитие на риболовните ресурси, запазване на съществуващите работни места и създаване на нови в областта на риболова в Черно море.