Уникални женски украшения, като изваяни огърлици, сърмени колани, обици арпалии, бижута за глава, ръце и нагръдници, са само малка част от цялата колекция. Посетителите могат да видят още традиционни ежедневни облекла, сватбени и празнични носии, ризи, престилки, задна завеска, цървули, пояси и др.
Изложбата "Съкровища от старите ракли" представя българското ювелирно изкуство в годините на Възраждането и накитите, като значим аксесоар в най-важните житейски етапи на обществото от 18-ти до 20-ти век.
Тогава всяко украшение е имало символика - едни от тях са дарове при раждане, други се поднасят при годеж и сватба. Накитът, който се подарява на избраната невеста е вид социален знак - от какво семейство идва тя и в какво отива. Българските възрожденски накити винаги са имали полифонична функция - те не само разкриват социалния статус и красотата на българката, но и я предпазвали от злини и "лоши очи".
За тази цел масово са се използвали амулети. Именно амулет, с чудодейна сила, с лика на Св. Георги Победоносец е сред най-атрактивните артикули в експозицията. Смята се, че притежателят на кутийката, може да отклони зли мисли и негативни събития, като си гарантира здраве и благополучие.
Изложбата "Съкровища от старите ракли" се организира от Община Бургас, Регионален исторически музей-Бургас и Регионален етнографски музей - Пловдив.