"Антон Кънчев се занимава със сюрреализъм, Петър Кайраков, който е завършил графика, показва акварелни рисунки, а Сейфетим Шекеров излага седем свои пластики. Аз представям серия живопис", каза Марин Подмолов, който познава авторите от 14-годишни. Той е преподавал и на тримата в Художествената гимназия в Сливен и им е помогнал да развият таланта си.
"Направихме изложбата тук, защото Бургас е град с традиции в изкуството. Благодарен съм на галерия "Бургас" и на собственика й Руси Куртлаков, защото да поддържах картинна галерия в днешно време е все едно да имаш футболен отбор. От това не се печели, често се изисква да харчиш собствени пари, но Руси Куртлаков все пак е художник и има отношение към изкуството", каза Марин Подмолов. В знак на признателност той подари на своя домакин платно, върху което е изобразена риба. Според Подмолов тя носи добър късмет и пари.
Откриването събра около 50 посетители. Сред платната, които привлякоха най-силно внимание бяха "Красавицата и звяра" и "Алиса в страната на костенурките" на сюрреалиста Антон Кънчев. Противоречивите платна на художника накараха публиката да се лута между греховността и невинността. Интерпретацията на "Красавицата и Звяра" бе необичайна, но и привличаща вниманието - красива гола жена, изобразена в христова поза, с паднала коса върху лицето и хамелеон, който гледа издигащите се зад гърба й огнени фенери. На същата стена, само през едно платно бе "Алиса в страната на костенурките". Творбата на Антон Кънчев създаваше усещането, че не е невъзможно да прескочиш рамката и да се разходиш в платното.
"Когато моя позната видя картината за първи път ми каза, че все едно дъщеря й е влязла в картината и се разхожда", каза Кънчев. В момента той преподава на ученици в езикова гимназия в Сливен и се опитва да възпита усет към изкуството у децата.
"На първата ни изложба тук участвах с общо 5 картини, от които бяха купени 4", спомня си художникът. Въпреки че са минали 15 години днес той излага неща, които е видял още тогава, но не е може да изрази, като белия тигър, който е акцент е една от картините му.
И макар времето да е направило от младите художници прочути автори, то в една от картините на Марин Подмолов недвусмислено бе показано, че то е враг на красотата. Творбата "Време", показваща показва женски торс, оформен от ябълка, бе една от най-изчистените, но и от най-силните.
"Това е огризка от ябълка, но във формата на Венера Милоска. За мен времето е това, което съсипва красотата, не са мъжете, които "изгризват" жените... Тази роля се пада на времето и те не могат да го спрат, дори да идат в манастир няма как да го забавят. Когато е млад човек си мисли, че е безсмъртен, че ще се размине с времето", казва Подмолов, който рядко говори за своите картини. За него живописта е като музиката - не разказва, а внушава.
Изложбата на четиримата ще остане в Галерия "Бургас" до края на април месец. Галерията се намира на улица "Абоба 13".