"Върху дюните не може да се строи. Ако е вярно твърдението на учените от БАН, че 95% от пясъчната ивица са дюни, то по Черноморието нищо няма да може да се построи", каза Данов. Като основна пречка пред инвеститорите министърът посочи купуването на земя, която по-късно бива обявена за дяна и това проваля целия проект.
Двете крайности - да се строи навсякъде, или никъде не се строи, са грешка, посочи инвестиционният министър и добави, че е най-добре да се направят кадастрални карти къде може и къде не може да се строи.Министърът на най-новото министерство коменитира и "дюнигейт" - скандала, който бе причина за оттеглянето на първия инвестиционен министър арх. Калин Тихолов. Според Данов Тихолов няма вина,а просто е изпълнявал поръчение. Настоящият министър каза още, че с Тихолов се познават и са приятели.
"Всички, които говорите за дюнигейт прочетете ЗУТ. В чл. 123 мисля са регламентирани устройствени планове. В дюнигейт става въпрос за промяната на един подробен устройствен план, което е дълга процедура. Кметът прави задание, общинският съвет го одобрява, одобрява се от министерство на екологията, министерството на културата, после архитектът получава заданието и той почва да работи. Той работи по поръчка", бяха думите на Данов.
Данов коментира и скандала, че е източвал френската социална система. "Води се следствие, аз го предизвиках, до декември очаквам резултат. Тези пари бяха източени от френската банка, в която ми е сметката, но ми ги върнаха. Ако се намери начин ще ги върна. Всъщност, аз имам документ, че не ги искат".
За новия министър основна задача на министерството на инвестиционното проектиране е даде яснота около усвояването на средствата. "Опитваме се да започнем да контролираме и наказваме. Напреднали сме в законодателната инициатива, кадастъра", каза Данов.
Относно ремонта на сградата за новото министерство Данов категорично отрече той да е струвал милиони. По думите му са похарчени 14 хиляди лева. В министерството ще работят 125 човека, но все още има свободни позиции, допълни министърът.