Историк: Манастирът на о. Св. Анастасия датира малко след средата на 16 век

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
16:27 / 27.02.2012
1686
Манастирът на о. Света Анастасия датира малко след средата на 16 век. Това разказа проф. д-р на историческите науки Иван Карайотов, автор на книгата "Остров Света Анастасия". Той е бил ръководител на две експедиции на острова.

По време на първата от 1972 година са проведени разкопки зад църквата на острова, която е късносредновековна, в нея се намира един от най-старите иконостаси в България от 1802 година, където е открита костница и следи от една сграда. Тя е била действаща в началото на 20 век. "Ние открихме всъщност една нова сграда, чиито основи са може би от 19 век, но там имаше тухли, които са преупотребени и бяха може би антични, от ранните турски векове. През следващата 1973 година ние проведохме подводна експедиция, една от първите в България, и точно пред кея открихме керамика от късната античност. На скалното образувание, под въздействието на морските вълни, което се нарича "гъба" и над него има един гроб, се откри цяла амфора от Късната Античност. Според мен островът би могъл да бъде един манастир още от най-ранните, защото точно там е едно изолирано място и е за такива анахорети, които се отделят от света и живеят самостоятелно, посвещавайки се на Бога. Това е една хипотеза", отбеляза проф.д-р Карайотов.

Има данни, че манастирът е ставропигиален, които според документи датира малко след средата на 16 век, обясни той. "Около 1570 година са първите документи, това са патриаршески грамоти, които дават различни права на манастира, подчинен на Цариградската патриаршия. В последствие котленците, които са идвали по морето, собственици на големи стада, са обърнали внимание на това и един от първите представители на Хаджипетровия род, който по-късно живее в Бургас, Хаджи Матей е станал дарител на манастира и това е отбелязано в надпис от 1802 година на самия манастир. Можем да кажем, че Бургас и района на Бургас, участват в ранното българско Възраждане. Тогава обаче не е съществувала църковна разпра между българи и гърци и другите дарители на манастира са били Натанаил от Ганос и християнската община на Василико, днешно Царево. Манастирът ту е западал по време на кърджалийските нашествия, ту е разцъфтявал", разказа проф. Карайотов.

"Там се намират две костници, в които лежат костите на много християни от крайбрежното население. Едната костница е от притвора, който също е построен в началото на 19 век, а другата е тази, която разкрихме зад манастира. Този остров се среща много често в западноевропейски извори. Някои от авторите бъркат името му и казват, че се е казвал Свети Атанас или Свети Анастас, а той винаги е бил посветен на Света Анастасия. В края на 19 и началото на 20 век, когато крайбрежието още под силно гръцко влияние и вече са съществували българска и гръцка държава, между местните управници и гръцките са настъпили големи скандали и те всъщност са финала на българо-гръцката църковна разпра", обясни той.

"В последствие след като сливенския митрополит Гервасий е осветил манастира запада, няма монаси там и през 1923-1925 година той е превърнат в затвор. През 1941 година се използва за интерниране на антиправителствени елементи. По време на тоталитарния режим това беше култово място, през 1925 година от там са избягали затворниците и са отишли в Съветския съюз", разказа още проф. Карайотов.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)

Още по темата (64):
16.03.2015 Въвеждат новости на о."Св.Анастасия"
15.09.2014 От днес о. "Св. Анастасия" минава в есенен режим на работа
11.09.2014 От 15 септември о. "Св. Анастасия" минава в есенен режим на работа
30.08.2014 Заради силен вятър се отменят всички курсове до о. Св. Анастасия
25.08.2014 Корабът на община Бургас стартира курсовете до острова
22.08.2014 Остров "Света Анастасия" посрещна 30 000-ния си посетител
Още новини от Новини от Бургас:
С листа от 28 кандидати коалиция "БСП - Обединена левица" се реги...
Жители на Свети Влас на протест заради улици и осветление
Слънчево и топло ще бъде времето днес
Над 200 предложения за брак на ден: Коя е бургаската Барби от "Ко...
Калин Стоянов е втори в листата на "ДПС - Ново начало" в Бургас
Времето в неделя: Ще има ли желаещи за плаж?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).