© | | Днес се проведе втората среща на Обществения съвет за Атанасовско езеро на тема: "Основни постижения на първия LIFE+ проект за района на Бургас - "Живот за Бургаските езера". Лекторите от БДЗП представиха работата по опазване и възстановяване на ценни местообитания и особено успехите и научените уроци от две нови и много важни дейности - тази за удълбаването на влажните зони и за премахването на тръстиката в Пода и в Атанасовско езеро. Дияна Костовска (ръководител на проект "Солта на живота", БФБ) представи моментното състояние на Атанасовско езеро като обърна специално внимание на почистването на обходния канал и изпускането на води от близките язовири, и сподели добри практики от съвместната работа с различните заинтересовани страни (Фестивал на солта с "Черноморски солници", Рожден ден на резервата, съвместно с РИОСВ Бургас, "оживяването" на автобусните спирки с постери за езерата и птиците, благодарение на "Пиеро 97"). Особен интерес предизвика темата за Океанариума, който ще бъде изграден на границата на езерото без ОВОС.
ЗАЩО НЕ СЕ ПРЕДСТАВИ ЦЯЛАТА ИСТИНА ЗА ХОТЕЛ "ОКЕАНАРИУМ" НА ГРАЖДАНИТЕ НА БУРГАС?
Не случайно наричаме бъдещият комплекс в парк Езеро - хотел "Океанариум", а не парк "Океанариум". Площта на така наречения "океанариум" ще бъде едва 4130 м2 (разгърната площ), а на хотела двойно по-голяма 9000 м2. Още по-фрапиращо е, че мини-океанариумчето е планувано да заема площ по-малка и от тази на бъдещия паркинг на комплекса, който по план е два пъти колкото площта на паркинга на ул.Гурко.
За съжаление се оказва, че този огромен обект няма дори да има ОВОС, защото още миналата година през ноември РИОСВ Бургас преценя, че не е необходимо да се прави оценка за въздействието на околната среда, независимо че огромният имот е на границата с една от най-ценните Натура зони в района, в близост до действащи солници, зона А на Министерството на здравеопазването, един от най-натоварените плажове на града, част от градски парк, близо до резерват и т.н. Никой от тези фактори обаче не е достатъчен поне да се оцени въздействието на бъдещия обект, да се прецени кумулативния ефект и да се дадат по-детайлни препоръки към инвеститора. Подробности в Решение БС-88-ПР/12.11.2012, качено на страницата на РИОСВ - Бургас.
Още по-странен е фактът, че в Екологичните анализи, изготвени във връзка с откриване на процедура за общинска концесия през януари 2013 г. тази преценка на РИОСВ не е известна, напротив и там се очаква доклада по ОВОС на обекта.
Ние също не открихме нищо по този въпрос през януари, но може би не сме търсили където трябва.
Едва на 17.01.2013 гражданите на Бургас за първи път научават, че ще бъде открита процедура за изграждане на Океанариум в парк "Езеро" чрез концесия, като бъдещият инвеститор го проектира, изгради и поддържа. На 04.02.2013 е открита процедурата, чийто краен срок е на 29.03.2013 в 17:00. Една единствена оферта е внесена на 29.03. в 16:37 часа и е класирана на първо място. Така за концесионер е определено Гражданско обединение "Мостовик-Бургас".
Каква е истината около аква парк и хотел "Океанариум" и какво от обещанията, представени на единственото обсъждане с обществеността на 31.08.2013 г. ще се случат наистина, след като целия процес се случва много бързо и доста прикрито. Кой има интерес да крие истината от гражданите на Бургас и да спестява дори доклад по ОВОС на инвеститора, след като е ясно, че това може и да не е най-добрия механизъм, но все пак единственият, който закона ни дава, за да могат да се чуят различни аргументи, да има възможност за обжалване и някакъв дебат. Но и за забавяне. А някой явно много бърза щом се чува, че в края на ноември строителството на обекта започва.
Повечето от членовете на Съвета изразиха учудване от факта, че няма да има ОВОС на обекта и се предложи да се поиска компетентното мнение на БАН чрез писмо до Председателя акад. Воденичаров и да се използва Регионалният център на БАН в Бургас.
В Съвета участваха представители на РИОСВ, Община Бургас, БАН, Летище Бургас, Областна администрация, НПО и др. След срещата част от членовете на съвета посетиха Природозащитен център "Пода", където им бяха демонстрирани резултатите от иновативните техники за управление на ЗМ "Пода". |