Въвеждане на зони с ограничение на скоростта в населените места искат от Фондация "Безопасни улици от Валя". Идеята на определени рискови участъци в така наречените "Зони 30", с наситен пешеходен поток водачите да карат с ниска скорост до 30 километра в час, каза Мария Димитрова, председател на фондацията.
" Живея в близост до поликлиника и там има знак за ограничение 40 километра в час. Мисля че това е неразумно. Има доста хора, които са болни, вървят много бавно и им е невъзможно бързо да се придвижат от едната до другата страна на тротоара, а там непрекъснато хвърчат коли. Смятам че тези знаци трябва да бъдат променени и "Зона 30" да бъде въведена", каза Димитрова.
Тя даде за пример и Гробищния парк където също е указано, че движението се извършва с 40 км. / ч., а там по алеите винаги има хора. От фондация "Безопасни улици от Валя" настояват и за повече и по-начесто разположени пешеходни пътеки, тъй като отдалечеността им особено на улици с интензивно движение, кара хората да пресичат на необозначени места, което пък е предпоставка за инциденти.
"Това, което сме го искали в Бургас до голяма степен е направено. Постигнато е благодарение на благоразумието и човечността на кмета
Димитър Николов. В Бургас започнахме да постигаме много добри резултати и спиране на пешеходни пътеки може да наблюдаваме почти навсякъде. Ще продължаваме да се борим да стане така и в цялата страна. Всеки ми казва, че трябва да имаме самосъзнание. Аз тази дума не я харесвам, къде бяхме до сега, нали не сме живели някъде другаде, не сме били в пещери и в гори, та тепърва да говорим че пешеходеца се пази. Сигурно катастрофи винаги ще има между две коли, но да продължаваме да слушаме за убити пешеходци e вулгарно. Трябва да станем по-добри на пътя и да имаме уважение. Да спираме на пешеходни пътеки, а не да си паркираме колите върху тях или пред тях", каза Мария Димитрова.
Тя допълни, че очаква и по-интензивен и засилен контрол от страна на пътните полицаи, безкомпромисно отношение към нарушителите и събираемост на глобите.
"Защото един нарушител, ако е глобен, но и не му се вземат парите той си казва: " Ето нищо не стана" и продължава по същия начин", каза Димитрова. Тя допълни, че от фондацията обмислят национална акция в цялата страна през ноември, когато ще отбележим световния ден в памет на жертвите на катастрофи.
Източник: Радио "Фокус"