Инж. Иван Камбуров: Все повече хора научават за красотите на Странджа

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
14:59 / 13.12.2012
1404
Гражданското общество и мнение може да повлияе много за опазването на природата. Това е мнението на инж. Иван Камбуров , ст. експерт "Научна и консервационна дейност" в дирекцията на природен парк Странджа и ръководител на проекта "Ве Natur". Това негово мнение се е затвърдило още повече след посещението му за обмяна на опит с еколозите от Парк Дунав - Ауен в Австрия. Този национален парк е в непосредствена близост до Виена.

"Дунав - Ауен се намира само на 7 км от катедралата Свети Стефан, която е в самото сърце на Виена и е един от парковете, които е най- много обгрижван, но и е бил и най- много засегнат от близостта на този огромен град", каза инж. Камбуров. За да бъде запазена природата непокътната в този парк местните хора, природозащитници и интелектуалци са протестирали около 12 години, включително с лежащи протести на палатки в зимни условия, за да бъде променено намерението на австрийското правителство за строителството голяма електроцентрала, в сърцето на природната територия.

"Градското население осъзнава необходимостта от общуване с природа и лесно се превръща в този двигател, който изисква от управляващите да обявят защитени територии. Такава е била и съдбата на този парк", посочи Камбуров.

На това място са най-старите и добрите като качество влажни гори по поречието на среден Дунав. Според Камбуров може да се направи аналогия между този парк и парк Странджа с идеята на турски инвеститори да сторят ТЕЦ в близост до границата с Резово. Именно това породи и протестите на гражданското общество у нас и в съседна Турция. По думите му протестите не бива да бъдат еднократен акт и тази решимост на местните хора в защита на природата трябва да устойчиви във времето.

"Това което видяхме да се случва в Турция и на няколко пъти и в България е един процес, който е естествен и мисля, че гражданите трябва да изразяват своето отношение към природата. В нашата Конституция е записано, че българите имаме право на чиста и качествена природна среда. Не би трябвало бъде еднократен акт, защото управленските решения се взимат след преценка на много фактори и е хубаво гражданите да изявят ясно своето виждане за тази територия. Включително и турските колеги, местните администрации и местното население в тези малки общини, които са по границата изразяха ясно виждането си, че те държат за се развиват по един начин, по който тяхното стопанско развитие ще бъде свързано и ще ползва опазената природа", посочи инж. Камбуров.

Като ръководител на международния проект Be Natur за Странджа той припомни че основната му цел е откриването на нови начини на сътрудничеството на между страните от Югоизточната Европа. В този проект участват 11 партньора от седем държави. В резултат на изпълнението на проекта ще е изготвянето на няколко специализирани планове за действия, като специално за Странджа са защитените дюнни местообитания, за костенурки и щъркели. Всеки едни от партньорите е избрал различни местообитания или защитени видове за които да работи." В резултат на проекта ще се потърси отговор на въпроса какъв е механизма по който ЕС би могъл да спре загубата на биологично разнообразие, тъй като самото обявяване на Натура 2000 не е този управленски акт, който може да гарантира опазването както на природата, така и на едно устойчиво развитие необходимо е да се прилагат усили яза устойчивото стопанско развитие на хората които живеят в тези региони, а същевременно и опазването на видовете.Именно за това част от проекта е показването на успешни примери. Наши ученици от училищата в Царево и Малко Търново ще посетят такива избрани биологични ферми - ще обменят опит, ще питат, ще пипат, ще се обучават на такъв тип природно земеделие", каза Камбуров.

По думите му ръководството на ПП "Странджа" работи в правилния път. Чрез промоцията на последните няколко екологични и поклоннически маршрута все повече хора научават за красотите на тази планина, обикват я и се превръщат в нейни естествени защитници.

Източник: Радио "Фокус"

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
В Бургас плащат най-малко за парно 
Напи се и се качи зад волана, хванаха го в Лозенец
Затварят част от тази бургаска улица до края на годината
Част от 2 жилищни комплекса в Бургас днес остават без вода
Откриха мигранти, натъпкани в тайници на турски автобус край Круш...
Ето как да се освободите от старите автомобилни гуми без да наруш...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).