© Burgas24.bg | | Държавата да се намеси и да изясни кой е собственикът на бургаската корабостроителница и какво ще прави с нея. С тази молба за съдействие от вицепремиера Даниела Бобева потеглиха немските инвеститори, които днес се срещнаха със съкратени работници от предприятието и с областния управител Павел Маринов.Ние не знаем кой е собственикът, каза директорът на клоновия офис в България на P&S Project Радослав Вълчев, цитиран от БГНЕС. "Имаме един пълномощник, който отказва да контактува с нас. Ние не сме го и молили, защото е само пълномощник на някаква офшорка. Чакаме подкрепа от държавата, да се намеси и ние да поемем управлението и да възстановим корабостроенето", поясни Вълчев.
Инвеститорът подчерта, че заедно с норвежка компания имат поръчка за строеж на риболовни траулери за над 1 млрд. евро и искат корпусите им да се изграждат в бургаската корабостроителница. В петгодишния оздравителен план на дружеството е посочено, че първо ще се възстановят всички уволнени работници, а до 4 години да се открият 1000 работни места. Печалбата за 2015 г. е планирана за половин милион евро, а до края на петгодишния период - 8 млн. евро годишна печалба.
По действащия устройствен план е заложено да се строят кораби, но има няколко предложения, добави Вълчев. Собственикът на P&S Project Бойко Петров подчерта, че вече е имал горчив опит с бургаската корабостроителница: "В последните 10 години, с няколко клиенти бях организирал проекти за около 200 млн. евро, но не се получи, защото отговорните хора не го желаеха", добави Петров, който е германски гражданин.
За себе си пояснява, че от 27 години е в сферата на корабостроенето, а от 10 години има собствена компания. Има зад гърба си три изградени и две модернизирани корабостроителници в Германия и САЩ.
На срещата с корабостроителите, инвеститорите подчертаха, че има действащи европейски механизми за държавна намеса. Държавата има вземания от завода и може да вземе участие в спора, смятат инвеститорите.
Източник: btv |