Първите частни производители вече започнаха да повишават цената на хляба в Бургас, съобщи председателят на регионалния съюз на хлебопроизводителите Красен Хлебаров.
Всеки производител си прави сам калкулация и сам преценя с колко ще повиши цена. Основната причина за повишаването на цената на насъщния е цената на брашното посочи Хлебаров. По думите му проблем с цената хляба винаги е имало и ще продължи да има и в скоро няма да се разрешат именно поради непрекъснато поскъпване на най- важната суровина- брашното.
По думите му цената на брашното за 6 месеца е скочила със 100 % , а цената на хляба като цяло се е увеличила с 5 стотинки. "Като преглеждам фактурите юни съм купувал брашното за 390 лева на тон, а през декември съм го купувал на 700 лева за тон. Говоря за насипно брашно, а не в чували, тъй като в чували е по-скъпо. Лично за себе си и за моята фирма мога да кажа, че за тези шест месеца хлябът съм го повишил с 5 стотинки и от 75 стана на 80 стотинки за 600 - 700 грама хляб. В момента сме на последни издихания.
Посрещнахме новата година, но следващата не се знае дали ще я посрещнем", каза Хлебаров. На въпрос, че в магазинната мрежа рядко се срещат такива цени на хляб за стотинки и повечето са предлагат за над 1 лев Хлебаров уточни, че става дума за доставна цена, а според политиката си всеки търговски обект сам преценя каква надценка да сложи.
Цената на хляба се увеличава от опаковането, нарязването,а и заради поскъпналите горива. Той допълни, че има и парадокси в ценобразуването. Докато производителите доставят хляб на веригите магазини на цена 60 - 70 стотинки в същото време при изчисление на приготвения в самите вериги видове хляб има случаи, когато цената му на килограм да достига 4 лева.
"Далеч съм от мисълта да правим хляба два или три лева на килограм или да гоним европейски стандарти от 4,5 и 6 лева, защото много добре се познаваме българите. Аз лично мога да говоря за себе си, но предполагам, че и колегите са на същият огън на какъвто сме ние и в момента повишаването цената на хляба не е спекулация. Ако останем на тази цена означава до три месеца да сме затворили и да сме потънали до гуша в дългове, тъй като в момента сме до кръста. Спекулации е да се говори, че се опитваме да печелим на гърба на населението. В крайна сметка при нас работят хора, плащаме заплати, осигуровки и данъци, а има колеги които и не плащат нито осигуровки, нито данъци и за това се появяват хлябове от 60 стотинки. Лично аз от понеделник с пет стотинки ще вдигна цената на хляба, дори и да загубя количество. По-добре да произвеждам по-малко хляб и ако трябва ще намалим заплати и ще съкращавам хора", каза още Хлебаров.
По думите му без да се повиши цената на продукцията производителите на хляб няма как да издържат, още повече, че трябва да имат печалба, за да се издържат и да инвестират в производството.
Той допълни, че отдавна в бранша чакат наистина засилени проверки за да бъдат открити нелегалните пекарни и пласьори. Ние може на едни да им бъдат правени по няколко ревизии, а на други не. "Не може една фирма която произвежда 10 000 - 15 000 хляба на вечер и това да е публична тайна да отчита печалба от 250 000 - 300 000 годишен оборот. Не може един да прави 10 000 хляба и да плаща 15 0000 ДДС на месец, а друг да прави 15 0000 хляба и да плаща 1000 лева ДДС на месец", каза още Красен Хлебаров.
Източник: Радио Фокус