От бранша обясняват с повишението цената на брашното. По думите на Димитър Людиев през юни месец тон брашно се купували за 330 лева. Сега цената му вече е 530 лева без ДДС. Цената е за Бургаски регион.
Друга причина е и дъмпинга, който правят големите хипермаркети. Най- силно засегнат от това е общинския хлебозавод, който отчита близо 200 хиляди лева загуби само за първите 6 месеца на годината. Според Димитър Георгиев - управител - Общинската фирма "Хляб и хлебни изделия": "по-ниските, промоционални цени в тези вериги ни доведоха до привикване на хората да търсят хляб по 30 стотинки. Хляб който не е в своята преснота на по 2-3 дни и хляб със съмнителни качества, въпреки това той изпълнява основната си функция - да насища човека. Но хората се разпростират според парите в джоба си, а сега е криза."
Пазара по морето е повлиян и от натиска на сивия сектор. Според бургаски хлебопроизводители голяма част от фирмите работещи нелегално на територията на Бургас са фирми от Сливен и Ямбол. Това са малки фирми, които работят почти на 100% нелегално - работят нощно време, трудни са за проверки, трудни са за контрол.
Въпреки поредния скок на хляба и тестените закуски бургазлии са категорични: "колкото и да скочи хляба- пак ще го купуваме. Българинът не може да седне на масата без хляб."