Управителят на общинската фирма Димитър Георгиев в писмо до Общинския съвет посочва, че е наложително да се подпомогне работата на дружеството в условията на икономическа криза. В писмото като изход от затруднението се посочва преструктуриране на банковия кредит от ноември 2008 година, като лимитът за кредит се увеличи от 700 000 лава на 900 000 лева. Управителят на Хлебозавода уточнява, че обслужващата заема банка е склонна на извърши това преструктуриране като обезпечаване на допълнителната сума е целесъобразно да се използват машини и съоръжения на дружеството.
Според Георгиев общинското дружество е в състояние да обслужва такъв кредит, тъй като месечните погасителни вноски ще се променят незначително, а по този начин във фирмата ще влязат пари за оборотни средства". Допълнителните 200 000 лева кредит ще послужат да се стабилизира "Хляб и хлебни изделия"ЕООД, заводът да запази квалифицирания си персонал и успешно да влезе в сезон 2010, категоричен е Димитър Георгиев. Пред общинския съвет управителят на хлебозавода посочва, че недостигът на паричен ресурс в края на 2010 година на "Хляб и хлебни изделия" ЕООД се очертава да е 127 000 лева.
Финансовите резултати на дружеството за 2009 година сочат очаквани загуби в размер на 56 000 лева,. Като причини за негативния резултат се посочва отварянето на два хипермаркета в Бургас през 2009 година, което е довело до промяна на пазарното поведение на потребителите, което от своя страна пък е довело до значително намаляване на пазарния дял на дружеството и увеличаване на непреките маркетингови разходи. По-късно стартиралият и по-рано приключилият туристически сезон също са се отразили негативно на обема на сезонните продажби на хляб.
В писмото до местния парламент се казва още, че Дружеството е използвало всички универсални инструменти за подобряване на платежоспособността си. Намалени са преките разходи за ток, в следствие на газификация на парогенераторите, контрол върху разходване на суровените, ограничени са разходите за горива, телефони , има съкращение на персонала, намаление на работното време чрез ползване на наплатен отпуск, ограничаване на купоните на персонала. Всички договори за външни услуги за 2010 година са от 10 до 20% намалени стойности. Така на фона на намаленото производство разходите за материали са намалени с 33% , а разходите за външни услуги са снижени на 32%, казват от бургаския хлебозавод.