Това обясни изпълнителният директор на бургаската фирма "Атлантик" Ивайло Русинов. Той добави, че се водят предварителни разговори с гръцки фирми за износ на миди от фермата край Приморско. Тя е предпочитана сред прекупвачите, тъй като се намира в екологично чист район. Там водата целогодишно остава незасегната от вредни за човека организми. Дори и през лятото, когато заради туристическия сезон по Черноморието се констатират замърсявания на водата, плантацията край Приморско остава с добри показатели на средата, в която се отглеждат мидите.
Гръцки фирми вече си партнират с бургаската "Атлантик". Те внасят от България рибата пангасиус. Тя се появи на пазара у нас преди около 3 години и бързо стана популярна сред клиентите заради добрите си вкусови качества и атрактивна цена.
От фермата за миди край Приморско сега се добива втора реколта. Тя е два пъти по-голяма от миналогодишната, каза Русинов. Добивът, сортирането и обработката на улова става директно на специализиран кораб, който бе закупен специално за плантацията. Така мидите стигат бързо и в прясно състояние до големите вериги магазини, където се продават вече втора година.
Покрай добива на този морски деликатес е започнал и улов на рапани. Те също вече са на пазара в търговската мрежа и върху етикета им е отбелязано, че са от екологично чист район.
Това е много важно при консумацията на морски дарове, обясни Русинов. Ако тези деликатеси са ловени в замърсени води, те могат да се превърнат от полезни във вредни за организма. Иначе мидите, скаридите, омарите, рапаните и стридите се препоръчват от специалисти при диети за отслабване заради високото си съдържание на витамини, йод, селен и фосфор, които поддържат киселинния баланс в тялото и регулира енергийния метаболизъм на клетките.