По проучвания на бургаските седесари морският град е дал над 299 жертви, които са загинали заради демократичните си убеждения в периода от 1944 г. до 1989 г. Списъкът с имената бе входиран в Общинския съвет заедно с предложението местната администрация да изготви проект за паметник и да го построи.
Докладната записка срещна отпор в комисиите на Общинския съвет и не бе допусната за гласуване на последната сесия.
"Ще предоставим още списъци с жертви. Съвестен гражданин се свърза със СДС-Бургас и ни изпрати списък, който сам е направил след проучвания. Той включва над 40 имена на загинали от комунистическия режим в Бургас и контакти на техни близки. Звънят ни и други граждани с информация за още имена. Вярвам, че идната седмица, на предстоящата сесия на Общинския съвет докладната ще получи одобрението на колегите и така ще бъде осигурено място, където да отдаваме почит на загиналите от комустическия режим", каза Вълчо Чолаков, общински съветник от СДС.
"Правим поклонението днес защото между 9 и 15 септември 1944 година комунистическият режим е взел най-много жертви. Имаме вярата, че през 2013г. в Бургас вече ще има мемориален паметник. Би следвало днес на този паметник да поднесем венец, а не да се чудим къде да правим поклонението. Не бива да бъдем един от последните областни градове, които нямат подобен мемориал", каза д-р д-р Ангел Найденов, председател на Съюза на репресираните в Бургас.
Сега роднини на жертвите очакват решението на Общинските съветници. Съюзът на архитектите в Бургас дори е предложил паметникът да се изгради в градинката до църквата "Света Богородица". Така роднини и граждани ще има къде да поставят венци и цветя и да сведат глави в памет на невинните жертви на комунистическия режим.