Граждански сдружения, бранещи интересите на потребителите, настояват за електронно отчитане на ток, парно и вода. Според експерти на гражданско сдружение ДНЕС, електронното отчитане на тези услуги ще доведе до справедливи сметки, които показват реално изразходеното количество. Само така клиентът може да бъде спокоен, че сметката му е точна, не е надписана или в нея не са включени потребените количества например от съседите. Заедно с Инициативния комитет на Национална гражданска инициатива "Срещу произвола на монополите" експертите на ДНЕС настояват в промените на Закона за енергетиката да бъдат включени и предложения на граждански сдружения. Едно от тях е електронното отчитане. Според експертите готвените промени в Закона за енергетиката трябва да изоставят всички архаични и остарели методи за плащане на енергия, като например на кубатура, на отопляем обем, на база. "Това е неточна и остаряла практика, която винаги излиза неизгодна за клиента", поясняват експертите. Отскоро доброволци на ДНЕС консултират и бургазлии. Движението откри свой офис на улица "Славянска".
"В предложенията на гражданските сдружения има резон, тъй като в основата на човешката природа стои чувството за справедливост. Клиентът има право да плаща само това, което е консумирал. Електронното отчитане вече е въведено в редица европейски страни, има и европейски директиви, които съвсем скоро ще задължат България да го въведе и у нас", коментираха от фирма за топлинно счетоводство в Бургас. Присъствието на клиента при свалянето на показанията не е необходимо, тъй като чрез радиосигнал системата предава данните до компютърния софтуер, което елиминира опасността от грешки. Информацията се обработва бързо, отпада необходимостта да се влиза в жилището за сваляне на показанията от уредите, а оттам и допълнителните разходи за проверки и междинни отчети.
С новата автоматична система за отчитане отпада проблемът с "недостъпните"(неотчетените) жилища. Има възможност за отчитане по всяко време на месеца, без допълнително договаряне на срокове за посещения, без влизане в имота, което понякога се налага при смяна на собственик или съмнения за потреблението.
При стандартните уреди грешки се допускат при отчета поради лоша видимост или некоректен инкасатор.
Новите уреди могат да бъдат купени или наети от клиентите, като идеята за уред под наем също е залегнала в промените в Закона за енергетиката. Според Валентин Николов, член на парламентарната комисия по енергетика, този наем не трябва да бъде повече от 1-2 лв. на месец, за да не се товари излишно бюджетът на семейството. |