© | С традиционното пъстро шествие започна 41-вият Международен фолклорен фестивал в понеделник вечер. Жители и гости на Бургас се докоснаха до характерните традиции на участниците, които бяха празнично посрещнати по стар български обичай от зам.-кмета Йорданка Ананиева. Тя връчи обредни погачи на ръководителите на всички ансамбли, които демонстрираха уменията си пред бургаската общественост най-напред на площада пред Общината. След последното изпълнение всички танцьори и любители на фолклора се запътиха към Летния театър, от чиято сцена за 41-ви път прозвуча химна на Международния фолклорен фестивал - "Прехвръкна птичка".
Официалното откриване на фестивала бе с грандиозен галаконцерт, в който участие взеха всички 14 участника от 12 държави. Празничната церемония откри атрактивният и автентичен танц на Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа" - "Кукери". Чрез светлинното шоу и специално подготвената мултимедия всички гости в Летния театър успяха да се потопят в традиционните български танцови ритуали.
Кметът Димитър Николов приветства всички приятели на фолклора, че отново са част от това мащабно събитие с дългогодишна история. Той посъветва участниците в свободното си време да посетят останалите събития в общинския календар и културните забележителности в Бургас.
Наградата "Нестинарка" за особени постижения в развитието и съхранението на българския фолклор тази година връчи министърът на културата Петър Стоянович. Получи я основателят и дългогодишен ръководител на Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа" проф. д-р. Стефан Чапкънов, който чества и 75-годишен юбилей.
Танцьорите от Фолклорен ансамбъл "Странджа" впечатлиха и оставиха без дъх всички присъстващи с емблематичния си сюжетен танц - "Нестинарка". Жарките светлини и буйни пламъци, сакралната музика и типичните нестинарски огнени стъпки, очароваха бургазлии и гости на града.
Вълнуващото изпълнение на странджалиите даде подобаващо начало на пъстрата фолклорна програма. Представителите на Грузия впечатлиха многобройната публика със своите оригинални и артистични хореографски изпълнения с ножове и акробатични номера. Не по-малко впечатляващи бяха екзотичните индонезийки със своите изкусителни танцови импровизации и акробатите от Египет.
Гала концертът бе закрит от типичен тракийски танц на Професионален фолклорен ансамбъл "Странджа". 41-то издание на Международния фолклорен фестивал тази година се осъществява в подкрепа на град Бургас за културна столица на Европа 2019. |