Мъжките на големия воден бик издават звук, който много прилича на мученето на бик, откъдето всъщност произлиза името на вида. Особените "песни" на големите водни бикове се чуват само на пролет, когато започва размножителния период и мъжките се опитват да привлекат женските за създаване на двойки. При големия воден бик един мъжки може да се грижи за потомството на няколко женски птици.
Потенциалните места, на които големите водни бикове изграждат своите гнезда се посещават от специалистите винаги час преди изгрева на слънцето или един час преди залез. Тогава внимателно се слуша за обаждане на мъжките птици, защото различаването на вида в средата, която обитава е много трудно и в повечето случай невъзможно. Не случайно наричат още големия воден бик - тайнствения обитател на езерата. Птиците притежават окраска на тялото, която добре ги замаскира сред тръстиката. Те почти се сливат с нея. За да бъдат по-лесно разпознати в природата при изучаването и наблюденията им се използва звук на пеещи големи водни бикове, за да бъдат провокирани да се обадят в естествената среда и да бъде установено присъствието им в нея.
При последния мониторинг, провеждан в рамките на проект "Живот за Бургаските езера" към програма LIFE+ на ЕС и изпълняван от Българско дружество за защита на птиците, красива гледка в езерата са били над 200 блестящи ибиса, завърнали се у нас от топлия юг. Сега са спрели за кратка почивка в езерата на Бургас преди да продължат към местата, където се размножават.