В това отношение август е сред най-опасните месеци, тъй като тогава се появяват есенните ветрове, които разбунват морето. Ветровата вълна е тази, която предизвиква мъртвото вълнение. То обаче продължава доста след тоталното утихване на вятъра. На пръв поглед морето е спокойно, без гребен на вълната, но под повърхността му действат силни подводни течения, които образуват дънни ями и прагове и променят дъното. С тях не може да се справи дори и много добър плувец.
Основната предпазна мярка при мъртво вълнение е човек да не влиза никога във водата сам. Придружителят е този, който може да окаже или да извика помощ, обясни Силов. Ако все пак човек попадне във вихъра на подводно течение и наблизо няма кой да му подаде ръка, трябва да направи няколко крачки встрани, косо на течението. Така може да се освободи от смъртоносната прегръдка на "подземната река" и да намери спасителния брод.
Най-важното обаче е да не се изпада в паника, съветва Силов. Неговата препоръка е при изпадане в подобна ситуация човек да направи всичко възможно да извика за помощ към хората от плажа.
Според Лавренти Силов много често червеният флаг не означава, че има мъртво вълнение. Нерядко водните спасители се презастраховат с него в името на безопасността на къпещите се.
Източник: в. "Черно море"