© Burgas24.bg | | Газовата връзка между България и Турция трябва да бъде завършена до 2014 г. Това обяви главният изпълнителен директор на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков по време на енергиен форум в София.Проектът, който трябва да свърже Лозенец и Малкослар, ще ни струва максимум 75 млн. евро. Дължината на нашия участък е 77 км, а капацитетът на тръбата ще е между 3 и 5 млрд. куб. м годишно.
"Все още не е взето финалното инвестиционно решение, но проектът е в развитие. С Турция сме партньори и дискутираме най-изгодните условия за двете страни", заяви за "Монитор" шефът на родния газов оператор.
"Булгартрансгаз" работи по изграждането на още два интерконектора - с Румъния и Сърбия.
Общата стойност на проекта, който ще свърже Русе и Гюргево, е 24 млн. евро, а нашият участък ще струва 13 милиона. От тази сума 9 млн. евро вече са осигурени от Европейския съюз. Капацитетът на връзката е 1,5 млрд. куб. м на година, а очакванията са газ по нея да потече през май 2013 г.
Изграждането на предвидената връзка със Сърбия по оста София-Димитровград-Ниш е оценен на 60 млн. евро. Трябва да бъде завършена до 2015 г. и да транспортира между 1,8 и 4,5 млрд. куб. м газ годишно. Финансирането на проекта ще се осигури по Оперативна програма "Регионално развитие".
Темелков обяви още, че ръководената от него компания работи и по вътрешното развитие на газопреносната мрежа.
До 2013 г. трябва да е завършено отклонението Добрич-Силистра, което ще струва около 12,5 млн. евро и ще газифицира дунавския град. Година по-късно трябва да е и готов участъкът Чирен-Козлодуй-Оряхово, чиято стойност е над 14 млн. евро. През 2015 г. страната ни ще може да се похвали с още 3 газови връзки (третата е с Гърция), които ще са на обща стойност над 20 млн. евро.
В тригодишен период сме заложили изпълнението на 147 км трансгранични тръбопроводи които ще струват около 148 млн. евро. За същия срок газ трябва да потече и по нови 272 км вътрешни връзки, а за тях са предвидени 49 млн. евро.
"Имаме увереност, че няма да имаме проблеми с развитието на тези проекти, защото те са финансирани основно с европейски средства", коментира Темелков.
В плановете на газопреносния оператор влиза и разширяване на капацитета на хранилището в Чирен, но за тази цел са необходими около 200 млн. евро.
По време на форума стана ясно, че в България ще влязат около 1 млрд. евро, ако страната участва в изграждането на газопровода "Набуко".
"Този проект ще осигури над 750 работни места в страната и ще има значителен ефект върху икономическия растеж", заяви Кристиан Долезал, ръководител на отдел "Връзки с обществеността" на Nabucco Gas Pipeline International.
Източник: в. "Монитор" |