Участие в срещата взеха зам.-кметът на Община Бургас Йорданка Ананиева, зам.-ректорът на Университет "Проф. д-р Асен Златаров" доц. Богдан Богданов, Величка Транева от РИО - Бургас, университетски и училищни преподаватели и членове на Сдружение "Образование и технологии" - доц. Румяна Папанчева, д-р. Красимира Димитрова, доц. Мариана Парзулова и Ангел Ангелов от СОУ "Сава Доброплодни" - Шумен.
Форумът е с практическа насоченост и ще обхване цялостния сектор на образование - предучилищна, начално училищна педагогика и обучение в прогимназиален и гимназиален курс.
"Радвам се, че в Бургас стартира форум за иновации в обучението. Това е полезно за града и най-вече за нашите деца, които живеят с новите технологии. Редно е технологичният свят да влезе на практика и в учебния процес", заяви зам.-кметът по образование Йорданка Ананиева.
Сред основните теми, които ще бъдат дискутирани, са: интегриране на информационните технологии в учебния процес; проектно-ориентирано обучение; образователен мениджмънт; методика на обучението и подготовка на учители.
Участие в събитието ще вземат 111 преподаватели и учители от цялата страна, които ще представят различни разработки, доклади и презентации, както от практиката, така и от участието им в международни конференции по цял свят.
След обмяната на опит в края на тридневния форум ще бъде направен анализ като най-добрите идеи и предложения ще бъдат публикувани в списание "Технологии" и издадени на диск. С приоритет ще бъдат разработките, които са лесно приложими, евтини за реализиране и реално ще влезнат в класните стаи.
Такива например са интерактивната бяла дъска и технологичната писалка, които ще бъдат използвани за разглеждане на различни приложения; специални таблети, свързани с учебните компютри пък ще помагат на учениците да пишат и боравят с тях по-бързо отколкото с мишка и клавиатура; т. нар. мултипойнт системи - компютър, свързан с всички останали монитори и периферни устройства; търсене на ново приложение на старите училищни шрайб-проектори и др.