Събитията, разиграли се пред Джумая джамия в Пловдив на 14 февруари са ярък пример за нетолерантност. По поразителен начин тези събития напомнят на анти-ромските изстъпления от септември 2011 (след убийството в Катуница): един конкретен спор (за собственост върху имот) застрашава да прерасне в омраза към мюсюлманите в България, така както криминалният акт от Катуница през септември 2011 г. прерасна в омраза спрямо ромите. Тези събития настройват български граждани срещу други български граждани, мнозинство срещу малцинства. Като гражданска организация, Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" е силно обезпокоен от насажданото междуетническо напрежение и се обръща с апел за повече толерантност към всички граждани чрез кампания "Животът е като огледало: ако се усмихнеш, ще получиш усмивка".
Кампанията ще бъде организирана от доброволчески клуб "Младежта е толерантност" в Бургас днес, с начален час 18.00 ч. Флашмобът с огледала тръгва от площад "Тройката" до сградата на община Бургас, като в рамките му ще се подарява цвете и ще се раздават информационни материали. Чрез кампанията не вземаме отношение по споровете за собствеността върху бившите джамии, а искаме да призовем за повече толерантност и недопускане на етническа или религиозна омраза. Такива шествия ще има паралелно още във Велико Търново, Пловдив, Благоевград, Враца и Шумен.
Клубовете "Младежта е толерантност" са формирани от Център "Амалипе" в шестте областни града. В дейността им участват доброволци от различен етнически произход (българи, роми, турци и други), студенти и средношколци, които са обединени от каузата за преодоляване на анти-ромските стереотипи и формиране на толерантно отношение към всички етноси в България. Клубовете са формирани в рамките на проект "Младежта е толерантност", финансиран от Европейската комисия и реализиращ се в България, Румъния, Унгария и Гърция.