© Burgas24.bg | | Българите, живеещи постоянно в чужбина, са превели на семействата си у нас 702,5 млн. евро за последните 12 месеца до юни 2010 г. От България към чужбина пък са изпратени 7,5 млн. евро и нетната сума, постъпила в страната ни, са рекордните 695 млн. евро, показват изчисления на Investor.bg на база данни на БНБ. Предишният най-добър резултат е за 12-те месеца до май 2009 г., когато сумата е била 693,3 млн. евро на база получени 713,9 млн. евро и изпратени 20,6 млн. евро. През май 2010 е отчетена и рекордната месечна получена в България сума от 71,1 млн. лв. Само в Бургаска област са постъпили за година над 45 милиона евро, като най-много пари се изпращат от Гърция, САЩ, Испания, Канада, Германия и т.н. Според анализатори увеличеното пращане на пари от емигранти до техни близки у нас - съпруги, деца, родители, се дължи на тежката икономическа криза в страната и увеличената в резултат на това безработица. В момента Бургас е сред Топ 3 у нас в класацията на градовете с най-ниска безработица - официално без работа са малко над 5 процента от хората. Не е отчетена обаче степента на сезонната заетост и какви ще са цифрите след края на лятото.
Получената сума от емигрантите е близо двойно по-голяма от получените от ЕС нетно 432 млн. евро за 12-те месеца до май 2010 г. Общо страната ни е получила 867 млн. евро за периода, но разходите й са за 435 млн. евро, основно за членския ни внос в Европейския съюз. Средствата са основно от ЕС, но също така и по-различни безвъзмездни проекти от Швейцария, Япония и други страни. Текущите трансфери включват безвъзмездни преводи от чужбина към българското правителство и обратно. Тук влизат субсидиите, помощите, даренията и други. Вече е преодолян спадът от началото на 2009 г., когато поради спрените еврофондове плащахме повече вноски за членство, отколкото получавахме като субсидии. Така например за последните 12 месеца до април 2009 г. бяхме платили с 49 млн. евро повече, отколкото сме получили.
Според изследвания неофициално изпратените у дома пари са с около 30-40% повече от официално изпратените. Официалните трансфери за 695 млн. евро формират 2% от БВП на България. За страни като Молдова и Албания делът на тези приходи от БВП е над 10%.
Източник: factor-bs.com |