Наложеният акциз на биогоривото у нас на практика унищожава предприемачите, занимаващи се с производството на биодизел, коментира Тенев.
Предприемачът смята, че производството на биогориво е един от малкото отрасли, който би могъл да се стимулира от правителството. Високият акциз убива намеренията на малцината предприемчиви българи, а десетки фирми замразяват поръчките и обявяват фалит.
"Секнаха финансирането на тези, които имаха намерение да инвестират в този бизнес и оттам нататък нещата тотално тръгнаха назад. Няма поръчки, няма работа - стигна се до срив" - отбеляза бизнесменът.
Тенев коментира още, че производството на биогорива е стратегически приоритет на повечето държави по света. В Европа освобождаването им от данъци е държавна политика. Но докато всички европейски държави стимулират и подпомагат екологичните производства, у нас предприемачите са длъжни да плащат акциз, който на практика ги унищожава.
Екогоривата у нас се облагат със същия акциз, както и тези, произведени от петрол. Биогоривото се оскъпява и не е конкурентно с минералния дизел, посочи предприемачът.
Теньо Тенев разказа още за БТА, че високите изисквания и стандарти, генерирани от държавните институции, са го принудили да замрази бизнеса си.
Годишно бизнесменът произвеждал около 400 тона чиста суровина.
"Върнах дори лиценза, който ми бе издаден от Министерството на енергетиката" - добави той.
Припомняме, че за да намали цените на дизела, правителството отложи с шест месеца европейското изискване дизеловото гориво да бъде с 5 процента биокомпонент.
Това обаче, според Тенев, ще се отрази тежко на производителите на биодизел и няма да доведе до сериозно поевтиняване на горивото, ще доведе и до криза в целия сектор, включително и в земеделието, което е основен източник на суровина.
Заради несигурността на пазара селскостопанските производители догодина вероятно няма да засеят енергийни култури, заяви Тенев