Проверка на еко и здравните инспектори по морето през миналия месец показа, че опасността крайбрежните води да се зацапват идва най-вече от пречиствателните станции, които са технически остарели и отдавна са отеснели на свръхраздутите ни курорти. Строителството през последните години беше много бурно и добре че спря, иначе поразиите щяха да са по-големи, смята Николов. Инфраструктурата изостана и особено в пика на туристическия сезон пречиствателните съоръжения не могат да обработят както трябва всички отпадни води, признава шефът на Басейнова дирекция. През август, когато Златни пясъци се пука по шефовете, старите мощности не могат да се справят с всичките отпадни води. В Слънчев бряг положението е същото. Още преди няколко години, докато се правеше разширението на пречиствателната станция там, се разбра, че и то не може да насмогне на супербързото строителство. В момента проблемите с мръсните води там пак са на дневен ред. Заустващите колектори на Златни пясъци и на Равда-Слънчев ден са с нарушена цялост, показа още проверката. На местата, където има готови проекти, работата по тях е спряна заради туристическия сезон коментира Николов. За курорта Св. Константин и Елена плановете предвиждат отпадните води да се препращат във Варна, където да се пречистват. Самата реконструкция на градската станция е изпълнена на 30%.
На юг цялата територия около Созопол трябва да се обхване от една станция. Но там също има проблеми с площадката, а и строителството по план излезе твърде скъпо, та се наложи преосмисляне, твърди експертът. Не е нормално с разни фекалки да се извозват мръсните води или поне това може да е само временно решение, коментира той. На юг обаче този сезон няма драма с чистотата. В бургаския кв. "Меден рудник" само преди седмици беше открита модерна пречиствателна станция, която ще обслужва 90 000 жители. Но причината за чистата вода е и в малкия брой туристи, което позволява на съоръженията да се справят успешно с отпадните води. Няколко станции по Южното Черноморие бяха разширени, а през последната година заработиха и нови обекти. Дори и от Басейнова дирекция-Варна признават, че този сезон морето на юг е по-чисто от северното. В началото на сезона община Царево реши в голяма степен проблема с отпадните води, като модернизира станцията в Лозенец. Обхванати са бившият къмпинг "Корал", местността Рибарницата, част от регулацията на ваканционно селище Лозенец и най-северната част на местността Тарфа.
Само преди месец официално бе открита новоизградената пречиствателна система в Приморско. Така бяха разтоварени старите помпени станции, чийто капацитет в пиковите моменти не стигаше. Освен че морето вече ще е кристално чисто, според еколози проектът ще помогне и за опазване на богатото биологично разнообразие в Черно море, река Дяволска и блато Стамополу.
Източник: в. "Монитор"