© Burgas24.bg | | Като цяло достъпността на средата все още не е на нужното ниво и не е достатъчно подобрена, за да могат хората с увреждания да бъдат пълноправни и пълноценни граждани, каза Кольо Тодоров председател на настоятелството на фондация "Достоен живот". "Постепенно стъпка по стъпка започва да се адаптира тази среда. Детските градини и училищата, които по програма на община Бургас бяха подобрени и бяха изградени съоръжения за достъпност за хора с увреждания дава предпоставки за спазване човешките права на хората с увреждания да посещават всички обществени заведения. Остава външната среда т.е. пътят до самото училище. Имаме не малък броя и надявам се все повече да стават достъпните автобуси с платформи, но от там идва проблемът с достъпа до самите спирки . В този смисъл би трябвало общината и всички заинтересовани от този проблем да работят именно в тази посока", каза Тодоров.
Той посочи, че дори и да се изгради достъпна външна среда първият проблем с който се сблъсква човекът с увреждане е как да излезе от собствения си дом, тъй като голяма част от тях живеят в блокове и по етажите ,а на всякъде има стъпала."Това е един от основните проблеми, по който все още няма никакво развитие. Надявам се и в тази сфера да започне да се работи", посочи Тодоров. В блока в който той живее, тъй като е пострадал по време на работа неговите колеги преди години са му изградили подвижна платформа, която стига от входа до първия етаж, но много трудно е и иска не малко средства изграждането на външни асансьори в високите блокове.
Според председателя на "Достоен живот" не може да бъдат задължени собствениците на апартаменти да отделят средства за изграждането на тава достъпна следа в самите жилищни сгради. Вариант е да се създаде специален фонд или пък да става под формата на заем било от общината било от друга институция, който да се връща по- дълъг период, както и чрез дарения.
Кольо Тодоров обаче не скри, че има примери дори в Бургас където въпреки уж осигурената "достъпност , определени сгради всъщност не са достъпни, защото подходите не са изградени правилно, настилката не е съобразена или са стръмни. Като такива места той посочи сградата на Областна управа и на Старата поща. За това е много важно е хората, които работят по достъпността на средата да се обръщат към хората с увреждания за консултации. Защото се получава, че има изградени съоръжения, дадени са пари, а тези пари всъщност са изразходени непълноценно, без да се подобри в действителност средата".
Кольо Тодоров посочи, че специално по последния проект за достъпност в детските градини и училищата в Бургас изпълнителите на съоръженията са се консултирали с тях. "Но относно скосяването на тротоарите, къде, как никой не ни се обажда и тъй като се движим из града виждаме току -що направени тротоари, изградена алея, а няма достъп", каза Тодоров.
Източник: Агенция "Фокус" |