© Burgas24.bg | | Опасният доматен миниращ молец не е открит в двете зеленчукови борси в Бургас, съобщи Лиляна Василева - директор на Регионалната служба за растителна защита/РСРЗ/. Причината най-вероятно е в това, че повече от 80% от доматите са български, а вносът от Турция и Гърция все повече намалява.В оранжериите в Бургаско пък се поставят феромонови уловки, за да могат да се хващат молците, ако се завъдят. "Вредителят е много опасен, защото прави над 10 поколения годишно", обясни шефката на РСРЗ. Според Лиляна Василева е твърде възможно молецът да се появи в местните оранжерии.
Собственици на малки зарзаватчийски магазинчета в Бургас обясниха, че не са открили ларви на насекомото в доматите, които са заредили от борсите. Няма оплаквания и от купувачите.
До момента пестициди, надхвърлящи нормата, не са открити в плодове и зеленчуци, продавани в Бургас, съобщиха пък от РИОКОЗ. "Черноморски фар" се обърна към инспекцията заради сигнали, че на пазара има отровни череши.
От РИОКОЗ уточниха, че проверките се правят по предварително спуснат план от Министерство на здравеопазването. Според него за цялата година инспекцията взема по две проби от ягоди, ябълки, зеле, праз, маруля, праскови, домати, картофи и по една от грах, патладжан, грозде, спанак, банани, портокали, мандарини и круши. Те се правят на случаен принцип по бургаските пазари. Черешите, за който в последните дни упорито се говори, че се продават преди срока, определен по норматив след последното пръскане, не фигурират в този списък.
Тази седмица бургазлия е донесъл проба от череши, но резултатите от нея все още не са излезли, уточниха от инспекцията. Обикновено това правят фирми, преди плодовете да се предоставят за консумация в кухни или детски градини.
Ако потребителят има съмнения, че е закупил опасен продукт, то може да го занесе в сградата на РИОКОЗ на улица "Александровска", за да бъде подложен на лабораторен анализ и това ще стане за сметка на МЗ, поясниха от инспекцията. Всички останали изследвания на зеленчуци и плодове се заплащат. Изследването за хлорорганични съединения, което проверява за 10 пестицида, струва 55 лв. Фосфорорганичното следи за 50 вида химикали и излиза 31,50 лв.
Източник: factor-bs.com |