Доктор: Няма нов вирусен грип в Бургас и областта
Единични са случаите на деца, боледуващи от шарките скарлатина и варицела. От началото на годината до сега регистрираните случаи са около 6 деца. Това каза д-р Даринка Иванова, специалист-педиатър в бургаска болница.
Тя добави, че няма нов вирусен грип. Има единични случаи на вирусни заболявания, но като цяло заболеваемостта е намаляла много.
Шарките са няколко вида, които са най-разпространени сред децата. Това са рубеола, скарлатина, варицела, морбили. Най-често срещаните са варицелата и скарлатина, защото няма имунизация срещу този вирус, който предизвиква шарката. При другите видове има имунизации, които се поставят на децата през определен период от живота им и тези шарки са почти изкоренени т.е. липсват инфекциозни болести. Варицелата и скарлатината започват обикновено с температура, неспокойствие при децата, лека хрема, лека кашлица. Това са симптомите на инфекциозното заболяване.
След което се прибавят допълнителните симптоми като обриви, които са много специфични. При варицелата обривът е много специфичен с воднисти мехурчета върху зачервено петънце. Воднисти мехурчета, които са по цялото тяло, силно сърбящи и по окосмената част на главата. Тази шарка се лекува само симптоматично т.е. с противотемпературни средства и с локално обработване на обривите със съответните разтвори, успокояващи сърбежа. Варицелата не се лекува с антибиотик. В момента в детските заведения има скарлатина и варицела, но не в големи размери. Това е вече стрептококова инфекция, която е предизвикана от бактерии.
Пак започва с висока температура, с втрисане, с безапетитие и след това се появява характерен обрив по тялото и силно изразена ангина т.е. зачервено гърло, с гнойни налепи. Тук лечението е задължително с антибиотик и десетдневен престой вкъщи на детето. Обикновено при шарките предхождащо е температурата и до два- три дни се появяват характерните симптоми, по които се поставя диагнозата. Инкубационният период т.е. от контакта с болно дете докато се разболее другото дете е между 14 и 21 дни.
Възрастните по-тежко изкарват шарката. Чести са случаите на родители, които не са прекарали тези шарки в детска възраст. Характерна е варицелата понеже тя е вирусна инфекция и при възрастните може да се изяви с много по-висока температура, с много по-силна отпадналост, с много силно изразен обрив. По-рядко се появяват усложнения от страна на други органи и системи, но с по-тежко протичане. Варицелата може да се изрази като херпес симплекс. Това е по-тежко заболяване т.е. вирусите засягат нервните влакънца и се получава много характерен обрив, с много силна болезненост и протичащо по-тежко заболяване.
Източник: Радио "Фокус"