Доброволно премахнаха 4 незаконни къщи в "Горно Езерово"
Към момента има 4 доброволно премахнати незаконни къщи в бургаския квартал "Горно Езерово". Почти на 100% са връчени уведомителните писма за доброволно премахване на незаконните постройки на ромите в гетото. Това каза Иванка Георгиева - гл. специалист към ЦАУ "Възраждане".
По думите й, днес предстои да бъде връчено последното уведомително писмо на един човек. Общо 49 са уведомителни писма за незаконните постройки. Към момента има четири доброволно премахнати къщи, от които на три не е имало нужда да се връчват писма, тъй като ромите сами са ги съборили.
Георгиева обясни, че в уведомителните писма е упоменат 7-дневен срок от получаването му, в който хората имат възможност да представят становище или документи, свързани с факти и обстоятелства, които са от значение до започване на административните производства.
"Това е срокът, в който те трябва да предоставят каквито документи имат. След изтичането на този срок ще бъде съставен констативен протокол за това дали са премахнати или не. Не мога да кажа кога ние ще ги събаряме, но това ще стане ясно след изтичането на този де факто двуседмичен срок. Сега са изтекли 3-4 дни, но аз мисля, че те сами ще премахнат постройките. Мисля, че няма да се наложи да влязат багери, тъй като постройките веднъж са събаряни и отново са построени от някои. Те знаят какви са глобите и все още на някои им се удържат пари от помощите, които получават. Мисля, че няма да има кой знае какъв проблем", каза още Георгиева.
Тя допълни, че размерът на глобите се определя от Дирекция "Строителство" към община Бургас. Георгиева каза още, че населението, което обитава незаконните постройки, е местно." Това са големи фамилии, които се женят и започват да раждат много деца и жилището, където имат адресна регистрация, отеснява и започват да строят. Това са 90%. Има някъде около 5-6 семейства, които наистина няма къде да отидат. Повечето са регистрирани на съвсем други улици. Например, семейството е регистрирано на ул. "Минзухар"13, но там няма повече място, за да живеят, отиват, виждат едно празно място и решават, че там ще се строи. Това празно място е извън регулация, няма вода, няма елементрани условия за живот. Те пълнят туби с вода от къде ли не. Пълнят туби с вода, за да могат да преживяват. На тези 5-6 семейства, които нямат къде да живеят, съм й казала много отдавна, както и г-жа Магдалена Манолова, да кандидатстват за общинско жилище по надлежния ред, както всички нормални бели хора. Ако отговарят на условията, могат да бъдат настанени в общински жилища. Те и това не правят. Те казват: "А, не! Аз искам тук да ми даде кметът жилище!", каза още Георгиева.
Тя подчерта, че се събарят само незаконните постройки, които са извън регулацията на квартала. На мястото има възстановени земеделски земи на частни собственици.
Източник: Радио "Фокус"