© БГНЕС | | До края на следващата седмица трябва да има решение на междуведомствената комисия по казуса със спорните земи край Несебър, заяви на пресконференция земеделският министър Мирослав Найденов.Днес се проведе заседание на работната група във връзка с казуса в град Несебър. По инструкции от премиера Борисов, министърът е назначил междуведомствена комисия, които започва работа още днес.
Комисията има задачата да тръгне от промяната на подробния устройствен план, през изключването от горския фонд, и да установи дали има каквито и да е нарушения. Ако се установят нарушения, докладът от проверката ще бъде предаден на прокуратурата. Министър Найденов посочи, че ще запознае и премиера, и министъра на околната среда и водите в доклада от проверката.
В документите за спорните земи край Несебър никъде не пише, че териториите са част от "Натура 2000", каза още Найденов. Той обясни, че сред документите има и становище на МОСВ - Бургас, да не се прави екологична оценка на териториите.
"Ще приемам предложенията за промяна в Закона за устройствената територия, за да не се стига до такива казуси", посочи още министър Найденов. По думите му комисията ще провери по каква причина и какви са основанията тези територии да се изключат от горския фонд.
Ако Агенцията по кадастър си беше свършила работата и определила всички дюни нямаше да се стигне до това положение, заяви председателят на Управителния съвет на природозащитната федерация "Зелени Балкани" Тома Белев, който алармира обществеността за казуса.
Сделката за земите в Несебър се разглежда като пример за несъвършенството на нормативната база, посочи Белев. По думите му има случаи, в които се получават от общини карти, които илюстрират устройството на общината и имат различна визия.
Друг проблем е неприлагане с години на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Време е да дадем право на гражданите да знаят какво предвиждат общите устройствени планове, както и да имат права, каза още Тома Белев. "Комисията трябва да работи до края на следващата седмица, никой не оспорва дали това са дюни или не. Тези 29 декара са част от "Натура 2000". Нямаме пясъчни съобщества, които не са дюни", каза още Белев.
"Няма спор в самата комисия, че очевидно става въпрос за такива образувания. Съгласно документацията те се упоменават като урбанизирана територия и това ще се провери кой през 2007 - 2008 година ги направи недюни. В Несебър от 2009 година, няма изключване от горски фонд", каза министър Найденов. Той обясни, че по това, което са му докладвали от 2009 година няма процедури за изключване от горския фонд.
Административната процедура е такава, че министърът или зам.-министърът подписва преписка, която е минала през експертна оценка. В преписката никъде не пише, че това са дюни, каза още Найденов.
Източник: БГНЕС |