Среща във връзка с промените в нормативната уредба, свързана с безопасността на хранене и изискванията на институциите по отношение на условията за приготвяне, сертификатите за влаганите продукти се проведе в община Бургас.
На нея присъстваха директорите на училища в общината, представители на фирмите, наематели на училищните столове, представители на Агенцията по безопасност на храните и Регионалната здравна инспекция, временно изпълняваща длъжността кмет на Бургас
Йорданка Ананиева и технологът по храненето в общината инж. Яна Маркова.
Агенцията в Бургас извършва тематични проверки в продължение на две седмици и продължава да извършва по отношение на спазване на изискването на действащото законодателство в хранителните блокове към детски заведения, училища, кухни-майки, организирани на места на териториите на общината и обекти за раздаване на храни, приготвени в тях, посочи инж. Цветелина Константинова, старши инспектор в Агенцията по безопасност на храните в Бургас.
"Резултатите от досега проверените обекти говорят, че материално-техническите бази в много от обектите са в отлично състояние, поддържат се чисти, направени са необходимите ремонти. Не са установени сериозни нарушения по тази и по организация на оборудване. Вижда се желание и отговорност на работещите в тези обекти да прилагат законодателството, да поддържат свои системи за управление и безопасност на храните, обучение на персонала", допълни специалистът. Тя посочи, че инж. Маркова е снабдила с наръчници е хранителните блокове в детските заведения и това е основата, на която те са стъпили за да работят и да спазват нормативните изисквания, приложените инструкции и правила за работа с наличните чек-листове и дневници.
"Впечатленията са, че провеждането на входящ контрол в обектите има затруднение по отношение на придружаващите документи, по отношение на не точно изписване на издателя на документа и получателя. Много често тези придружаващи храните документи се предвиждат с едни ксерокопия, предназначени за други търговски обекти и като ксерокопия са стигнали до хранителните блокове в детски заведения. Много често фирмите не поставят номер на удостоверението за качество като придружаващи документи различните храни от неживотински произход, не са подписани, просто формално са хвърлени формулярите, които фирмите са утвърдили като свои придружаващи документи. По отношение на спазването на Наредба 9 впечатленията са, че абсолютно всички в детските заведения разполагат с копие на наредбата, прочели са я задълбочено. Най-важното е, че при проверките на са били констатирани нарушения от гледна точка на приемане на храни от незаконни производители", допълни тя.
Всички храни бяха с маркировка, с индификационни партидни номера и с ясно изписани производители и доставчици. Съхранението на храните е правилно, осигурени са хладилни съоръжения с термометри за измерване, водят се чек-листи за контрол на температурата. Извършва се контрол на храненето на деца и ученици в началните училища, допълни експертът. Проверките на здравната инспекция по отношение на столовото хранене са започнали на първи октомври и все още са извършени едва - две в Бургас като се следи тяхното състояние на територията на цялата област, каза на срещата д-р Люба Павлова, здравен експерт в РЗИ - Бургас. Няма нищо ново по отношение на столовото хранене, допълни тя. Наредба 37, която влезе в сила още през 2009 година е известна на всички, които предлагат слово хранене в Бургас. Храненето е съгласувано с изготвените дневни и седмични менюта. За миналата година от инспекцията са били доволни от предлаганото хранене. Предстоят проверки на всички училищни бюфети и столове в Бургаска област.
Източник: Радио "Фокус"