По думите му са засегнати 99% от вилите на рибарите. Наводнени са постройки, унищожена е битова техника. "Всичко на хората тук е унищожено. Цялата битова техника. Има хора, които са без дрехи. В морето още плуват дивани, столове, пейки, маси. Не зная как това ще се канализира. Вървим стъпка по стъпка и следваме една програма, направена от кмета, която поне на първо време да обезопаси живота на хората, а после ще мислим за подобряване на бита им", каза още Янчев.
Той допълни, че някои от домовете са негодни за обитаване и някои от рибарите са били принудени да пренощуват в лодките си. Според председателят на бургаското рибарско дружество, министерство на културата също може да им помогне като обяви хората в селището и техния занаят за "живо културно наследство", каквато инициатива от община Бургас и местния музей предприеха.
"Ще бъде чудесно, ако изпълнят исканията ни за продажбата на земя и за узаконяване на статута ни. Също и министърът на културата има писмо от Община Бургас с което се иска рибарското селище да стане място за живо човешко наследство т.е. да се опази този занаят, който смея да твърдя е най-древния. Даже при старото правителство дойде тази част от комисията, която трябваше да ни обявят за "живо човешко наследство", но вследствие кабинетът подаде оставка и нищо не се промени. Нищо не пречи на служебния министър да придвижи и този въпрос. Тогава съвсем реално ще може да се влеят някакви средства, да се мисли за корекция на реката, да се обезопаси живота на тези хиляда човека, които са тук в селището", каза още Янчев.
Той каза, че не може към момента да каже какви са нанесените щети на хората. В местния клуб на рибарите се изготвят списъци, където всеки заявява това което е повредено или унищожено.