© Burgas24.bg | | За тенденциите и състоянието на пазара на недвижими имоти в региона говори Диана Иванова, председател на регионалната структура на Националното сдружение Недвижими имоти в Бургас:- В разговор в началото на пролетта казахте, че се наблюдава раздвижване на пазара по отношение на търсенето. Разви ли се това раздвижване вече и в сделки? - Тази тенденция продължава, като можем да разделим темата на две - ваканционни имоти и градски имоти. Определено има по-голямо раздвижване при ваканционните имоти с навлизането на летния туристически сезон. Доста голяма част от клиентите са руснаци, които в момента посещават България и проявяват интерес към покупка на недвижим имот по нашето Черноморие. Освен това раздвижване се наблюдава и след проведените вече няколко изложения за недвижими имоти в Москва и Санкт Петербург. Там България като дестинация за покупка на недвижим имот е на първо място и интересът е доста силен към нашата страна. Можем да кажем, че спрямо предишни години клиентите са с по-нисък бюджет - от порядъка на около 40 до 60 хиляди евро. Има съответно и клиенти, които търсят по-скъпи имоти, но те са доста малък процент от общия брой. Имотите задължително трябва да бъдат завършени, с разрешение за ползване, с добре изградена инфраструктура около комплексите, към които проявяват интерес клиентите и естествено с по-добро качество, както и с допълнително обзавеждане и бонуси, които самите строителни фирми предлагат.
- Как се обяснява интересът на руския пазар и бившите съветски републики към имотите в България? - България винаги е била предпочитана дестинация за руснаците. Първо, години наред те са били като туристи в България. Ценовите нива спрямо други държави, които предлагат ваканционни имоти и имат излаз на море, са доста по-ниски. Манталитетът на българите и руснаците е много близък, езикът също и те се чувстват по-спокойни. Българите са благоразположени към тях, по-гостоприемни. Това са фактори, които обясняват интереса на руснаците към България.
- Какви са най-търсените ваканционни имоти? - Най-вече търсенето е за студиа и двустайни апартаменти. Наблюдаваме напоследък и търсене на къщи, които са в радиус от около 15 километра от морето и големи градове като Бургас, като търсенето е както казах в завършени сгради. Цените са от порядъка на около 30 - 40 хиляди евро за двустаен апартамент, а за къщи - от порядъка на 50 до 70 хиляди евро.
- Каква е ситуацията при градските имоти? - В Бургас пазарът е доста по-различен. Има търсене, но е по-слабо. Клиентите са изключително само българи, които за да вземат решение да закупят имот, не са водени от емоцията както преди две - три години. Доста по-обмислено се вземат решенията, след направен по-голям брой огледи, огледани от порядъка на между 7 до 10 апартамента. Съответно ако ще ползват кредит, тъй като напоследък наблюдаваме доста агресивно поведение отново на банките за предлагане на кредитиране на покупка на жилищен имот, също са изключително предпазливи и вноската, която смятат да плащат за кредита се съобразяват да не надхвърля 30 - 40 процента от общия семеен доход. Търсенето в града също е на двустайни апартаменти основно, от порядъка на 60 - 70 квадратни метра, като търсенето е в широкия център и комплексите „Славейков" и „Изгрев". Цените за центъра можем да определим от порядъка на около 45 до 55 хиляди евро в зависимост от мястото, типа строителство, квадратурата на апартамента. В комплексите за двустайно жилище около 40 хиляди евро за тухла, за панелите - до 35 хиляди евро, като панелът също остава предпочитан, тъй като там наблюдаваме по-големи реални площи със самостоятелни кухни и това все още е приоритет при избора на жилище за един българин.
- Какво се случва на пазара на бизнес имоти? - Това, което наблюдаваме при бизнес имотите е, че инвеститорите, които смятат да развиват някаква търговска дейност предприемат наемане на помещение и не купуват имоти - помещения, магазини, ресторанти, хотели. Всичко се свежда до наемането на такива имоти, като там също интересът е доста слаб. За последните няколко месеца особено в град Бургас се наблюдаваше изключително много предлагане на магазини по главните улици, което през последните 15 години не се е случвало. В момента с навлизането на летния сезон, повечето от тях се заеха. Да се надяваме, че не в краткосрочен план, а в по-дългосрочен, но така или иначе пазарът там е доста слаб.
- Преди няколко години имаше бум на сделките със селски имоти с купувачи основно англичани. Има ли в момента такъв пазар? - Категорично не. Англичани няма като купувачи, но все още жителите на тези села си ги чакат и държат твърде високи цени за пазара, а интерес няма абсолютно никакъв за тези къщи.
- Какво се случва в съседния бранш - строителния, има ли ново строителство? - Независимо, че Бургас се нарежда за страната втори поред град по издадени разрешения за строеж, наблюдава се много слаба строителна активност в град Бургас. Все пак са доста предпазливи и купувачите и строителните фирми. В предишни години реално строителството се извършване с парите на самите купувачи, на самите собственици на тези имоти, които се изграждаха. В момента предвид риска, който купувачите не желаят да поемат и липсата на кредитиране на обекти на зелено, е доста по-слабо строителството.
- Очакваше се кризата да прекрои пазара. Настъпиха ли промени в бранша? - Пазарът се прекрои доста сериозно. Много агенции за недвижими имоти затвориха. Можем да кажем агенции, на които така или иначе мястото им не е било на пазара на недвижими имоти. Били са за малко, недостатъчно компетентни и в тази връзка се наложи да затворят, тъй като в момента клиентите са с доста високи изисквания към техните консултанти.
- Въпреки, че изглежда кризата е изиграла роля на естествен регулатор на пазара, смятате, че е нужна и друга регулация. Какво имате предвид? - Имаме предвид, че държавата може би също трябва да е намесена в това как да стоиш на пазара на недвижими имоти. Трябва да имаме режим, при който да работим, тъй като в момента се регистрира дружество спрямо Търговския закон и започваш да продаваш. Това не те прави добър консултант. Трябва да има изисквания, които държавата да наложи, за да може един брокер да работи на пазара, съответно и да му се търси и отговорност, тъй като в момента той не носи никаква отговорност към клиентите, които обслужва, независимо в какви договорни отношения влиза с тях.
Източник: Агенция "Фокус" |