Десетки потопени кораби по родното Черноморие очакват откривателите си

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (1)
10:37 / 24.07.2011
1738
Какво се крие в морските дълбини? Този въпрос не дава мира на любителите на приключения. В Черно море също има какво да се види, убедени са запалените водолази у нас. На все още непроучен плавателен съд, потънал край Царево, се натъкнаха гмуркачи по време на курс под ръководството на Паскал Бернабе. Световният шампион по дълбочинно спускане под вода бе у нас по покана на Асоциация "Техникъл дайвинг България". Най-известният в света гмуркач обучава опитните водолази в морето край Созопол, Царево и Китен в края на месец юни. Смелите мъже се спуснали до дървен кораб, тип фрегата, на 2 мили източно от Царево. Корабът е на 51-52 метра дълбочина. "Изцяло е запазен килщокът и части от киловите ребра, които са си на местата", обясни Мирослав Славчев, председател на "Техникъл дайвинг България". Останалата част от кораба е разпиляна от морето в близост в правоъгълник с приблизителни размери 40 на 20 метра. Там са намерени детайли от мачтата и от палубния дек, както и рулят на кораба. До края на лятото плавателният съд ще бъде основно сканиран и изучен из основи, са убедени специалистите дайвъри. Неговите координати са предоставени от водолаза Стамен Стаменов от Пловдив, който сам е стигнал до мястото преди година. Миналата година пък курсистите на Паскал Бернабе са намерили случайно неизвестен кораб край Созопол. Интересно е, че обикновено рибарски плавателни съдове "закачат" със съоръженията си потъналите кораби, но този съд е бил вкопан в пясъка и вероятно заради буря е започнал да се показва. "Корабът не беше обрасъл с миди, само е доста ръждясал", разказва Мирослав Славчев. Той е убеден, че техническите гмуркачи могат да помогнат за популяризирането на подводния туризъм в България. От асоциацията дори обмислят да обозначават и указват откритите под вода находки в карта.

По Северното Черноморие също има какво да се види, дори е по-интересно от юга, твърдят запалени гмуркачи. Дъното на морето от Шабла до Варна е осеяно със 110 потопени съда от Втората световна война. Около нос Калиакра и по на север има и няколко подводници. Не са малко останките и от по-стари кораби, свидетелстващи за оживената морска търговия по тези места назад във времето. Сред красотите, на които се радват любителите гмуркачи, са и някои видове риби, както и интересни подводни рифове. Удоволствието да си направите снимка под водата струва 50 лв., защото подводната фотография е изключително скъпа.

Шабленският район е изключително богат на подводни археологически обекти. Затова кметът Красимир Кръстев се надява скоро в морския град да има Център за подводна археология, който е и част от Общия устройствен план на морската община. Кръстев, който също е водолаз инструктор, споделя, че по непотвърдена информация в района има следи от най-ранните навигационни периоди на човешката история - съдове с дървени сглобки. Голяма част от находките все още не са проучени.

Самолетът на Тато, който бе потопен на около 2 мили от брега на курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна, се радва на небивал интерес от любители на подводните приключения. Обмисля се създаването на специален сайт, който да рекламира морското приключение. Потъналите в Черно море кораби пък ще бъдат описани в луксозен атлас, който ще бъде издаден за празника на Варна.

За големия интерес към новия подводен риф допринася и историята на самолета. Потопеният ТУ 154 е произведен през 1971 г. Летял е до Мексико и Куба. Негов пилот в продължение на 20 години е полковник Димитър Антонов. Последният си полет машината е извършила на 16 септември 1999 г. от София до Варна. В началото на 2008 г. "Хемус ер" предостави безвъзмездно "пенсионирания" ветеран на бившия държавен глава на сдружението "Блек сий дайв Одесос", чийто председател - фотографът Орлин Цанев, е главният инициатор за превръщането на машината в изкуствен риф. Затова се вдъхновил от филм по тв канала "Дискавъри".

Корпусът на Татовия Ту 154 е висок около 11 метра и с дължина от 48 м. С разперени криле достига 39 метра, а теглото му е около 30 тона. Като подводна атракция той може да бъде разгледан напълно безплатно, стига любителите на приключения да имат необходимата екипировка. Ако се потърсят услугите на водолазните центрове, те могат да осигурят и транспорт и задължителното оборудване за подводните изживявания. Придвижването с лодка от Варна до подводния риф е към 50 лв. на човек за група от поне 10 души. Наемът на оборудването, заедно с кислородната бутилка, излиза около 30 лв. Гмурканията обикновено са с продължителност от по 40-50 минути, като времето е напълно достатъчно да се задоволи любопитството на всеки.

Източник: в. "Стандарт"


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Бургас:
Работник загина нелепо на пристанище в Бургас
Тайният перон от "Хари Потър" се появи в метротостанция в Шанхай
В Бургас плащат най-малко за парно 
Напи се и се качи зад волана, хванаха го в Лозенец
Затварят част от тази бургаска улица до края на годината
Част от 2 жилищни комплекса в Бургас днес остават без вода


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).