Данъчните далавери по курортите - на прокурор

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
11:43 / 19.08.2010
560
Разкритите данъчни далавери по морето ще бъдат предадени на прокуратурата. Това разкриха източници сред разследващите. Според запознати шефът на НАП Красимир Стефанов вече се е срещнал с главния прокурор Борис Велчев, за да обсъдят разкритите нарушения. От няколко седмици данъчните започнаха масови проверки по морските курорти. Бирниците проверяват оборотите на заведенията на плажа, договорите на работниците и имотното състояние на собствениците на кръчмите. Така само за няколко уикенда данъчните се натъкнаха на злоупотреби за милиони за част от които има съмнения и за пране на пари. Проверките показали, че собственици на някои от най-елитните кръчми по Черноморието са млади момчета, родени през 1970-1975 г. Една от най-лъскавите дискотеки в Слънчев бряг пък се водела на името на млада дама.

"По тези места са поставени такива хора, че ако един ден данъчните са се задействали, както е в момента, да има кой да изгори. За съжаление в нашата държава, където национален спорт е да се укриват данъци и има възможност да се използват имущества чрез поставени лица, е добре да се промени Законът "Кушлев", като се обърне презумпцията за доказване на доходи", обясни Красимир Стефанов.

Междувременно от НАП съобщиха, че данъчните проверки, които се извършват по черноморските курорти, стават всекидневни заради повсеместните нарушения и укрити обороти, които инспекторите са установили в последните два уикенда. Нарушенията са докладвани на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков и на министър-председателя Бойко Борисов, в резултат на което е взето решението проверките да се извършват всеки ден, обясниха от НАП.

Търговските обекти, които продължават да извършват нарушения и след откритото данъчно наблюдение, ще бъдат запечатвани, допълниха от приходната агенция. Данъчните водят регистър на луксозните автомобили, които всяка вечер паркират пред заведенията в курортните комплекси. Техните собственици също ще бъдат проверени от НАП дали имуществото им съответства на декларираните доходи.

На фирмите, за които е установено, че укриват голяма част от оборота си, както и на техните собственици и управители, ще бъдат възложени ревизии за последните пет години. Според инспекторите на НАП данните, събрани при откритото наблюдение, ще бъдат достатъчни, за да се изчисли по аналогия действителният оборот на заведенията за последните години и те да бъдат обложени с укрития данък заедно с лихвите за всички недекларирани приходи със задна дата.

Близо 6 млн. лева данъци ще влязат в хазната след последните проверки на Националната агенция по приходите по морето. Грубите сметки на данъчните показват, че само за един уикенд 15 от най-популярните кръчми по курортите са скатали 1,5 млн. лева оборот. Когато тази цифра се сравни с документацията на заведенията за последните 5 години, се очаква да се установи разлика от близо 30 млн. лева между декларираните и реалните обороти на клубовете.

Данъчен №1 обясни, че служителите на НАП са избрали да се проверят първо най-посещаваните заведения, в които се върти и най-голям оборот. Инспекции на бирниците обаче са извършвани и по магазини и други търговски обекти, където също са се натъквали на сериозни нарушения. Стефанов обясни, че заведенията основно не отчитат реални обороти и не издават касови бонове. В много от случаите служителите са осигурени или на много ниски заплати, или изобщо не са.

Баровете всеки сезон с нов собственик

Една от най-често срещаните врътки, на която са се натъкнали данъчните при проверките на заведенията по морето, била честата смяна на собственици на баровете. Оказало се, че един от собствениците на дискотека в Слънчев бряг, който участва в управлението на 16 фирми, дължи близо 1,5 млн. лв. за данъци и осигуровки. По тази причина всеки сезон дискотеката се стопанисва от ново търговско дружество, собственост на същото физическо лице. Изпълнителният директор на НАП вече е възложил ревизия на този човек и той ще отговаря солидарно с цялото си имущество за дълговете на фирмата.

Шефът на НАП Красимир Стефанов разказа за дискотека, която е декларирала нула лева оборот за цял месец, при положение че там се печелят между 3 и 5000 лева на вечер. На друга дискотека на касовия апарат за целия месец юли е декларирана само сумата от десет лева за вход. "Някой се е упражнявал и е чукнал сумата", пошегува се шефът на данъчните.

Той припомни фрапиращите случаи, при които заведения са декларирали за юли само 10 лв. входни такси, а при наблюдения от страна на бирниците оборотът от вход става около 5000 лв. В друго заведение за целия месец са се декларирали нула лева обороти както от вход, така и от продажби, а след проверките изведнъж приходите стават десетки хиляди лева. Едно от заведенията във Варна е увеличило 14 пъти за една вечер оборотите си, похвали се още Красимир Стефанов. Към края на август ще засечем реалните обороти на тези заведения и ще се възложат ревизии, каза още той.

88% от кръчмите крият оборот

88 на сто от нощните заведения в страната укриват оборотите си, показва анализ на риска, направен в Националната агенция по приходите. От това средно на година хазната губи 12 млн. лв. Укриването на приходите става или като не се издават касови бележки, или като той се манипулира и се намалява отчитаният във фискалната памет оборот.

По време на проверките миналата седмица инспекторите установиха, че 7000 от всеки 10 хиляди лева оборот не се декларират от собствениците на нощните клубове и върху тях не се внасят данъци. В една от дискотеките беше установено, че приходите от вход за целия юли са били в размер на 10 лв., а само за една нощ в петък постъпленията от такса вход са били близо 10 хиляди лева.

Паралелно с наблюдението и проверките в баровете и дискотеките инспекторите на НАП следят и за укриване на приходи от търговия на дребно на хранителни стоки в малки и средни търговски обекти, съобщиха още от приходната агенция. При анализ на този риск, направен през миналата година, е станало ясно, че 75% от търговците не отчитат всички продажби. Загубата за бюджета от това се изчислява на 20 милиона лева. Резултатите от направените проверки в 32 обекта в страната, избрани на случаен принцип, потвърждават направения анализ. В 16% от обектите не се издават касови бележки, а в 77 на сто от тях оборотите се повишават сериозно по време на наблюдението от данъчните. През тази година на най-рисковите лица и обекти ще се извършат нови проверки, инвентаризации и целодневни наблюдения, при които не само ще се следи оборотът, но и доставчиците. Предстоят и ревизии, допълниха от приходната агенция.

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Бургас:
Работник загина нелепо на пристанище в Бургас
Тайният перон от "Хари Потър" се появи в метротостанция в Шанхай
В Бургас плащат най-малко за парно 
Напи се и се качи зад волана, хванаха го в Лозенец
Затварят част от тази бургаска улица до края на годината
Част от 2 жилищни комплекса в Бургас днес остават без вода


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).