Настоящото обучение е изключително важно и навременно, защото в България предстои разработването и актуализирането на планове за управление на много от защитените територии. Приоритетно планове ще бъдат разработвани за резерватите, но и за други защитени територии, сроковете на чиито планове изтичат и това налага разписването на нови такива. Съществуването на планове за управление за защитените територии е задължителна и адекватна мярка за тяхното опазване и правилно стопанисване, съгласно нашето законодателство.
Близо до Бургас се намират две защитени територии, които са едни от малкото в страната ни, с приети и прилагани досега планове за управление. Това са поддържаният резерват "Атанасовско езеро", чийто план се изпълнява от Регионалната инспекция по околната среда и водите - Бургас и защитена местност "Пода", планът за управление на която се прилага от БДЗП. Двата плана са разработени в рамките на Българо-швейцарската програма за опазване на биоразнообразието и съвсем скоро предстои актуализирането им, тъй като изтича техния 10 годишен срок на действие.
В рамките на настоящото обучение с експерта от КДЗП ще се обсъдят форматите и съдържанието на планове за управление на защитени територии. Най-важните части от тези документи са оценката на състоянието на местообитанията и биологичното разнообразие в съответната защитена територия, целите за постигане при опазването на територията и разбира се, прилагането на преки природозащитни дейности в нейните граници.
Акцент в работата през трите дни ще бъде споделянето на опит от страна на Джеф Уелч, относно работата при срещи със заинтересовани страни и анализа на резултатите от тези срещи по отношение изпълнението на плановете за управление на защитените територии.
Обучението ще бъде изцяло с практическа насоченост и с много примери за и от участниците, които идват от цялата страна. Ще бъдат направят сравнителна оценка на различни планове за управление, например такива изготвени от Кралското дружество за защита на птиците, за управление на територии, принадлежащи към Световното културно наследство, Биосферни резервати на ЮНЕСКО и Рамсарски места - влажни зони от световно значение.
Целта на организаторите е да се подготвят специалисти, които да разработват Планове за управление с акцент върху реалната природозащита и ефективното стопанисване на тези ценни, понякога уязвими или застрашени територии, които често са подложени на силен антропогенен натиск.