През месец март ще бъде завършено строителството на центъра за Домашен социален патронаж и Детска млечна кухня в Бургас. След оборудването им реалната дейност на двете звена ще месец май, съобщи зам.-кметът по здравеопазване, социални дейности и спорт в Община Бургас д-р
Лорис Мануелян. В момента капацитет на Домашен социален патронаж е 680 човека, но и сега от община Бургас обслужват повече потребители.
"Винаги сме работили над капацитета над тези 680 души. При това в момента кухнята готви за още 200 , за хора които са настанени в различни институции както и за социалната трапезария за хора в неравностойно положение. Когато бъде готова новата кухня капацитета й ще нарасне два и половина пъти. Капацитетът постепенно ще се увеличава, според необходимостта в общината, но може да достигне до обслужване на 2 500 потребители. Детската млечна кухня ще бъде оборудвана по най-съвременния начин, за да може да осигурява на децата една вкусна, питателна и съобразена с изискванията храна. Децата и възрастните са едни от най-важните неща за едно общество, така че ние се стараем до колкото е възможно по отношение на храненето да им осигурим това, от което те действително имат нужда и то с дотациите от страна общината като чисто социална политика", каза Мануелян.
Той допълни, че интересът към двете социални услуги непрекъснато нараства. Основната причина е в променения начин на живот на семействата, тъй като младите хора се отделят твърде рано от родителите си, а възрастните хора често остават сами и то в състояние в което не могат да се обслужват.
"Домашен социален патронаж осигурява и други социални услуги. Има служители, които им помагат в чистенето, в прането, които могат да отидат да напазаруват или да помогнат за закупуването на лекарства. Стараем се да помогнем там, където възрастните хора са най-уязвими. Що се отнася до млечната кухня това също е свързано със съвременния начин на живот. От една страна по- възрастните остават по-дълго активни и бабите нямат възможност да гледат децата в къщи и да готвят, а младите тръгват на работа. Детска млечна кухня дава евтина и природосъобразна храна която е преценена с калориите, с разнообразието на белтъчини, въглехидрати и др.съставки. Имаме още много да работим по отношение на детска млечна кухня за да я направим съвременна и на европейско ниво, но съм сигурен че до края на годината това вече ще бъде факт", каза д-р Мануелян.
Източник: Радио "Фокус"