"Това, което се случва в Бургас, е ново за цялата страна. Общината започна процеса на деинституционализация на деца и младежи още през 2010 година. Тогава нашата държава прие Стратегия "Визия за деинституционализацията на децата" - един политически документ, с който правителството даде обещание, че в България ще започне този дълъг многопластов процес по закриване на социалните институции за деца и младежи. И тъй като експертите са определили, че децата с увреждания и лишени от родителска грижа са най-рисковата група за оставане под грижата в институциите, именно заради това процесът започна с тази категория деца и младежи.
Успяхме да обучим екипите, да назначим 65 души персонал, да направим подготвителните срещи, и целият процес по извеждане и настаняване. Децата и младежите за първи път намериха своя нов дом, за първи път създадоха новото си семейство и новите си родители", разказа Мая Казанджиева.
Голяма част от децата в центровете за настаняване от семеен тип са изключително зависими от грижа на по-възрастен човек, тъй като са с различен по вид и степен на увреждания. Дори за сравнително краткото време, откакто живеят в новия си дом, вече се наблюдава значително подобрение, стана ясно днес.
Благодарение изграждането на центровете в област Бургас са затворени всички социални институции за деца. Това е първата област, в която вече не функционират социални институции за деца и младежи с увреждания.
Официалният край на проекта е 30 април. Община Бургас е предприела предвидената в Закона за социално подпомагане процедура по преминаване към държавно делегирана дейност след приключване на финансирането по оперативната програма.
"Имаме негласното уверение на Агенция социално подпомагане, че ще получим това финансиране и центровете ще продължат да функционират като държавно делегирана дейност, управлявана от Община Бургас", увери Мая Казанджиева.
Проектът "Живот в семейна среда - нова възможност за деца и младежи с увреждания в Община Бургас" е реализиран чрез безвъзмездна помощ на стойност 816 576 лв. Той е осъществен с финансовата подкрепа на ОП "Развитие на човешките ресурси", финансирана от Европейския социален фонд.