Това заяви шефът на държавния енергиен регулатор Ангел Семерджиев по време на общественото обсъждане на предложенията за увеличение на цените на газ, ток и парно.
В проекта на ДКЕВР се предлага поскъпване на топлинната енергия с около 15% и на тока - с 4-5% от 1 юли. Предложението за парното в София е мегаватчасът да стане 72,96 лв. без ДДС, в Пловдив - 86,97 лв., във Варна - 94,34 лв., в Бургас - 67,02 лв. Цените не са окончателни, ще се вземат становищата на всички засегнати, коментира Валентин Кирчев, зам.-председател на ДКЕВР.
Ако средната цена на топлинната енергия е 81-82 лв. за мегаватчас, това ще е повече от цената на нощната електроенергия, каза председателят на Асоциацията на топлофикациите Валентин Терзийски. Голяма част от потребителите може да се откажат от парното и да преминат на отопление с климатици, заявиха присъстващи на обсъждането. Обречени сме, токът става по-евтин от парното, скочиха и представители на топлофикациите.
Потребители и сега се хвалят, че отоплението с висок клас климатици в изолирано жилище излиза по-евтино, отколкото с централното топлоснабдяване. При планираното поскъпване двустаен апартамент без парно ще плати 100-120 лева за ток, а ако е с централно отопление - само сметката за топлинна енергия ще бъде около 140-150 лв. и отделно още 20-30 лв. за електрическа.
Топлофикационните дружества, които използват природен газ, са поставени пред поредното изпитание - да увеличат цените и въпреки това да останат на пазара, на който има и алтернативи, каза Семерджиев. Той препоръча да вземат мерки за оптимизиране на разходите си.
Предложеното поскъпване на парното е при увеличение цената на природния газ с около 20%, колкото е склонна да разреши комисията. 28% повишение на сегашната цена на газа иска "Булгаргаз", съобщи Семерджиев. Ако газовата компания да се разплати с долари, закупени, преди скока на курса, е възможно намаляване на увеличението.
Източник: в. "Стандарт"