© Burgas24.bg | | Снимка Архив | С къртачи и чукове затворници започнаха премахването на частния кей и тераса върху скалите над морето, които са строени от бургаския бизнесмен Светлозар Лолов, известен като Оризовия барон. Терасата е част от имението му на Райския залив, а плажът пред нея се ползва като частен. Актът за събарянето е издаден преди четири години. Това съобщиха от РДНСК - Бургас, след старта на събарянето на първите незаконни постройки на Райския залив край Созопол.Операцията явно наистина се оказва сложна, тъй като до скалите няма как да стигне техника и може би затова досега не се е намерила фирма, която да се наеме със събарянето, обясниха от РДНСК - Бургас.
От сряда затворници къртят дъските и бетона на ръка и работата спира всеки път когато вали дъжд, затова сигурно ще продължи поне няколко дни, коментираха експерти.
Освен терасата незаконен е и бетонен кей, изграден от същия бизнесмен без разрешително. Кеят се е ползвал години наред и от рибарите. Някои от тях обясниха, че кеят е построен от Лолов, за да си спира частната яхта.
Те само са го насипали, за да могат да си качват на него касите с риба. "При една буря яхтата се разби на брега, а после изчезна, изчезна и Лолов - не сме го чували, нито виждали", разказва рибарят Славчо Лазов.
Бизнесменът е издирван от полицията за данъчни измами и изнудване, а имотите му са запорирани. За разлика от терасата и кея имението на Светлозар Лолов, наричан още Оризовия барон, е напълно законно, твърдят от РДНСК.
Според инспекторите в култовия Райски залив край Созопол няма други незаконни обекти или съоръжения. Имало обаче строежи със заповеди за спиране на строителната дейност.
"Щом рушат едното, да разрушат и другите, повечето постройки отсреща са незаконни!", категорични са рибарите.
От строителната дирекция обясниха, че за да проверят дали един строеж е законен, трябва да има жалба от потърпевши. Така е станало с оградата на Лолов, която навлязла в чужд имот. Оградата се оказала незаконна, но премахването й било от компетенцията на местната община. Проверка можело да бъде направена и ако има сигнал от общината, а такива сигнали в дирекцията за строителен контрол не са постъпвали.
Източник: в. "Монитор" |