Чолаков поясни, че те са били поставени законно по времето, когато е имало концесионер. "Вече е изчислен размерът на обезщетенията за времето, през което наемателите са ползвали обектите без правно основание и оценката е изпратена в Министерството на туризма", посочи Чолаков.
Той обясни, че договорът за наем с предишния наемател е изтекъл през септември миналата година и към 31 март 2017 година плажът е обявен за неохраняем със заповед на министъра на туризма. В момента има висяща процедура за отдаване на концесия на плажа, която е приключила, но има съдебни производства. Поради тази причина е обявена нова процедура за отдаване под наем, която ще се проведе на 29 май. Ако плажът не бъде отдаден под наем на тази дата, ще се организира частично водно спасяване, т.е. ще се поставят седем или осем спасителни постове при възможност за 17 такива. "Това е така, тъй като не разполагаме с финансов ресурс и време за цялостно организиране на водно спасяване", подчерта Чолаков. Почистването на територията не е ангажимент на Областна администрация - Бургас.
Към момента Областна администрация отговаря за плажа "Ахтопол-Север". "Преценили сме за кои неохраняеми плажове да организираме водно спасяване. Миналата година такова имаше на плажовете "Атанасовска коса", "Поморие-Север", "Сарафово-Юг", "Иракли", "Корал" и "Алепу".
Източник: "Фокус"