© | | Колекционер от Бургас бе обявен тържествено за един от най-големите дарители на България. Церемонията стана в НИМ и бе почетена от зам. министъра на културата Тодор Чобанов, директорката на музея д-р Цветана Кьосева, Прокурора от ВКП Николай Соларов, висши служители на МВР, Министерството на културата и специалисти. Отличеният с високото признание е г-н Янко Кесаровски, който е председател на дарителско сдружение от гр. Бургас, откупило и предало на българската държава изключително ценната колекция от оригиналните матрици на държавни символи, отличия и гербове на Третото бълграско царство от Освобождението до края му през 1946 г. Матриците са били изработени от най-известната монетарница в Европа - "Rothe & Nefe", която е отсичала държавните отличия и ордени на всички европейски владетелски домове. След 1946 г. калъпите са извадени от употреба, но новата власт не проявява никакъв интерес към тях. Впоследствие те попадат във владение на чужди колекционери, които са имали възможност да произвеждат всякакви количества български държавни отличия и знаци подобни на оригиналните. Специалистите са категорични, че това е огромна заплаха за злоупотреби с националната ни история и достойнство. Съществувала е възможност, за бъдещи манипулации с миналото на България, които могат да имат непредвидими и фатални последствия във времето. "Предотвратихме всякаква възможност да се търгува с българската история и да се фалшифицира нашето минало.", заяви зам. м-р Чобанов. Той специално изтъкна ролята на дарителите и лично на г-н Кесаровски, като "Огромен патриотичен жест, който заслужава да бъде поощряван и последван. Свидетели сме на едно мотивирано и безкористно дело, което е от изключително значение за България, защото придобиването на матриците на българските даржавни символи е гаранция, че суверенитетът на българската държава няма да бъде атакуван в бъдеще!", бяха част от думите на зам. министъра.
Неговата позиция бе специално подкрепена от прокурор Николай Соларов, който изтъкна дарителската постъпка, като контратеза на поведението на други колекционери, които ощетяват националното ни богатство. "Ние сме държавни служители и българи, които се отнасяме с преклонение към делото на г-н Кесаровски!", трогна се предстваителят на ВКП. Институцията е била ангажирана заедно с МВР по издирване и откупуване на колекцията, като цялата акция на държавата ни е продължила около 10 г. "Други държави плащат милиони, дават мило и драго за своите отличия, защото ясно осъзнават не само значението, но и опасностите, ако те попаднат в недобросъвестни ръце. България беше длъжна да придобие тази колекция", заключи Соларов. Той посочи като пример изчезнали български държавни ордени от еродна институция, част от които са се появили на международни аукциони по около 80 000 евро единия. В момента се провежда разследване за това как са изнесени културните богатства от страната.
На пресконференция в НИМ бяха представени част от матриците, някои от които са напълно непознати и дори уникални за специалистите. Цялата колекция е от 146 екземпляра и тежи 110 кг. Тя е била внесена в страната преди дни и в момента е трайно заведена в инвентара на музея. Освен тези матрици, има и още една малка част, които също се издирват.
Янко Кесаровски призна, че се е включил едва от няколко месеца в операцията и е взел веднага решение да помогне на държавата. "Този жест изглежда нереален за много хора, но е единствено по съвест, напълно безкористен и е за да изпълним своя голям дълг към Отечеството си!", не скри вълнението си дарителят.
Заради голямата си жертва, той бе удостоен вчера с почтена правителствена благодарствена грамота, както и отличителен знак на Националния исторически музей. |