© Burgas24.bg | Бургазлийка вече година се бори с българското законодателство, което й отнема правото да получава средства за майчинство и детски надбавки, предаде репортер на Burgas24.bg.Теодора е уволнена неправомерно по време на бременността, в момент, когато е в болнични и докато съди работодателя си за неправомерните действия фирмата е обявена в ликвидация. Докато води дела и чака решение на съдебни институции губи правото да получи пари за майчинство. Обжалва решение на НОИ, че няма осигуровки, които да и гарантират такова плащане. Само преди два дни Теодора получава ново писмо от НОИ с което за втори път е отхвърлено обжалването на решението на Осигурителния институт.
Теодора Бакърджиева е работила като учител по английски език в частно училище в Бургас. Жената е била уволнена след като уведомила работодателя си, че е бременна. Оказа се, че Теодора не е знаела за уволнението си, защото вече е била в болнични преди раждането, а шефовете й използват пропуски в закона и закриват фирмата. Така бременната жена остава без обезщетение за майчинство. След многократни жалби към различни институции и заведено съдебно дело Теодора успява да осъди некоректната фирма. За да получи, макар и със задна дата майчинските, жената пак отива в НОИ:
"Потърсих отново НОИ и ги запознах с решението. Подадох си болничните листи, които не бях успяла да подам на работодателя, те ги приеха и след няколко дни получих отказ, отказ за майчинство, защото според мотивите на г-н Енчо Жеков - директор на НОИ - аз не попадам като осигурено лице, въпреки че съм в болничен, въпреки че уволнението е доказано, че е незаконно. Оказва се, че не съм осигурена за общо заболяване и майчинство и поради тази причина няма да получавам майчинство. Работодателят дължал осигуровки само за фонд пенсия, което е другия абсурд в законодателството на България", разказва Теодора.
От регионалния офис на НОИ потвърдиха мотива си за своето решение. Директорът на РУСО-Бургас Енчо Жеков дори цитира решение на Върховния административен съд по подобен казус според което " жените-работнички или служителки, чието осигуряване е било прекратено поради уволнение, признато след това от съда за незаконно не са осигурени лица по смисъла на чл. 48 и 52 от КЗО и поради това нямат право на предвидените по тези наредби парични обезщетения. Законодателят е приел че процесния период се зачита за осигурителен стаж, но е изключил уволнението от категорията на осигурените лица. Това е проблема при госпожа Бакърджиева, а не че фирмата е заличена или не".
Теодора се жали и до омбудсмана на републиката, откъдето й отговарят, че не може да получи парите си заради пропуски в законодателството. Жената се върти в омагьосан кръг и не среща правна помощ от нито една институция. В момента жената няма никакви доходи.
" Единствено от 4 месеца успях със социалните да преговоря и и да ми дадат детски, тъй като аз съм с неуредени документи и статута ми не е уточнен, но от 3-4 месеца получавам единствено детски за двете си деца."
Теодора смята да съди и бившият си работодател, тъй като училището и в момента съществува, но е променено името на юридическото лице, както и управителя му. По този начин се надява да си върне направените до момента разходи и обяснява:
"Аз силно се надявам да си ги върна, защото съм ги взела назаем и това е абсурд да живееш без никакви доходи и мисля да продължа с дела срещу физическото лице, тъй като се оказва, че като си ликвидираш фирмата не носиш отговорност. Относно НОИ имам желание, ако е възможно да стигна и със тях до някакво споразумение или все пак,...ако трябва ще стигнем и до съда и след това ще си потърся правата в Европейския съд, защото аз мисля, че всяка жена трябва да има право да излезе в майчинство след като е работила и е осигурявана години наред."
Съдбата на Теодора споделят още много жени у нас. Затова тя се надява следващото народно събрание да работи в посока за разрешаване на този наболял проблем. |