© Burgas24.bg | | Cтолът на Венцеслав Чамурджиев ще остане празен на следващото заседание на общинския съвет в Бургас. Окръжните магистрати отсъдиха, че мястото на съветника засега е в следствения арест. Обвиненията са за лихварство, рекет и пране на пари.Скандално известен седесар и скандално неизвестен социалдемократ - това е най-кратката политическа характеристика на най-актуалния бургаски арестант.
Чамурджиев редовно присъства на сесиите, но не е сред най-активните. Той и двамата му партньори от БСДП (Дертлиев - б.а.) безгласно и методично подкрепят управляващите от ГЕРБ, за които всеки глас е ценен. Той е сред хората, които живеят колкото у нас, толкова и в чужбина. Семейството му отдавна е в Испания, говори се, че там е и част от бизнеса му. През 80-те бъдещата му съпруга Даниела бе сред известните бургаски манекенки. Двамата имат дъщеря.
Сега Чамурджиев предпочита да е далече от камери и микрофони. Вероятно урокът му е от 1996-а, когато бе избран за зам.-председател на СДС в Бургас. Тогава за първи път се заговори за влияние на силовите структури върху политическия живот по морето (председател беше Йордан Цонев - б.а.). Времето на Чамурджиев още се помни с откровеното кадруване на всички нива, без старание дори да се маскира.
Ако има нещо по-изненадващо от задържането му, това е влизането му в общинския съвет преди 3 г. След 10-годишна пауза неочаквано Чамурджиев се промъкна във властта с тиха, но уверена стъпка.
БСДП от години няма работеща структура в региона. Тя не даде знак за съществуването си и по време на кампанията.
За пробива стана ясно едва когато излязоха първите изборни резултати. Оказа се, че БСДП има гласове за три мандата. Чамурджиев бе трети.
Въпреки съмненията, че електоратът не е спечелен с предизборен феърплей, основания за проверки нямаше - нито сигнали за купуване на гласове, нито жалби за натиск. Така Чамурджиев тихо седна на общинското място.
Очевидно е, че той не се стреми към политическа кариера. Подобно на колегите си хотелиери в Слънчев бряг, които се ориентираха към общинския съвет на Несебър, за да нямат пречки в бизнеса, Венци избра местния парламент в Бургас.
Охранителни фирми, чейнджбюра, метални отпадъци, земеделие, търговия с гъби, хотелиерство, строително предприемачество е бизнесът му през годините. Винаги със сянка на съмнение, че е с единия крак в сивата зона, и никога със сериозни основания и доказателства.
През 1999 г. бъдещият съветник е разследван за документна измама при теглене на кредит от фонд "Земеделие". Малко преди това пък проверяват фирма с негово участие за изкупуване на евтино зърно и препродаването му на завишени цени на "Големи български мелници".
Името му се свързваше с пленения от сомалийските пирати кораб "Алфа БГ", също през 90-те, макар че по документи негов собственик бе друг бургазлия. Чамурджиев бе разпитван и за побоя над пристанищния шеф Борислав Ботев през 2003 г. Но дотук. Венцеслав Чамурджиев е с чисто съдебно досие.
Видимата част от бизнеса му е респектираща: два хотела в Слънчев бряг - "Централ" и "Азуро", строителство, завод за кабели в Айтос, който е пред откриване. "Ще е голям резил пред италианските партньори, ако съм в ареста по това време, заяви Чамурджиев в съда. Заводът в Айтос е инвестиция на "НФКС Трейд", в която влизат Чамурджиев като физическо лице, една от фирмите му "Феникс гарант", ОСТ ООД с американско участие и управител Тодор Овчаров - също обвиняем по делото, "Нуова ессе каппа еффе" - Италия, и двама италианци.
Според някои арестът на Чамурджиев е закъснял с 14-15 г. Според други няма за какво да го пипнат, защото е опитен играч и юридически добре подготвен. Защо сега, е въпросът, който най-често се задава.
В четвъртък 50-годишният Чамурджиев бе арестуван заедно с 53-годишния Тодор Овчаров-Тафора, 41-годишния Тодор Атанасов и 27-годишния Георги Манчев.
По-късно Атанасов се оказа на свобода и основен свидетел. Другите двама излязоха срещу гаранция от 2000 лв. Така Венцеслав Чамурджиев остана най-важният обвиняем (Свидетелят Тодор Атанасов-Томито е обвиняем и по друго дело за лихварство и рекет. Лидерът на групата Любен Джубрилов напусна страната, преди полицията да го задържи. Чамурджиев и Джубрилов пък са приятели и бизнес партньори от години.)
Сега Атанасов твърди, че Чамурджиев го заплашвал с убийство, оказвал натиск върху жена му и двамата му синове.
"Шокиран съм. Познаваме се от деца, неговата съпруга и моята са приятелки, помагал съм му много пъти", обясни съветникът.
Той не отрече, че чрез фирмите си "Феникс гарант" и " Тампа трейд" е превел първо 200 000 лв., а след това 300 000 лв. на Атанасов, но за бизнес.
"Когато не ми ги върна, реших да заведа дело и поисках обезпечение срещу бъдещ иск. Тогава установих, че той действа като лихвар и е давал парите на трети човек", обясни Чамурджиев.
Прокуратурата обаче смята, че и съветникът е в схемата. Според наблюдаващия прокурор Весела Пеева той е давал кредити чрез подставени лица. Разследването се е добрало до договори за продажба на имущества, които няколко пъти надвишават заемите.
Обезпеченията не са идвали директно при Венцеслав, а при посредника. Тъй като сумите са влагани в недвижими имоти - отново чрез подставено лице - е повдигнато и обвинение за пране на пари.
Според адвоката на Чамурджиев Благой Потеров обаче не е логично обвинението за пране на пари да обхваща по-ранен период от това за лихварство.
Прокурор Весела Пеева не назова името на посредника в схемата. Но според изнесената информация такава функция вероятно е изпълнявал и Тодор Атанасов.
Проверка в Агенцията по вписвания показа, че през 1997-2010 г. Атанасов е страна по 44 имотни сделки, в повечето случаи заедно със съпругата си.
Засега съществуват данни за 6 жертви от лихварската дейност на общинския съветник. Двата най-шокиращи случая оповести съдия Цвета Попова. Срещу кредит от 20 000 лв. Димитър Николов трябвало да върне 200 хил. лв. Радостин Узунов пък взел 120 хил. лв., които му стрували по-късно 100 000 евро и 6 апартамента в Слънчев бряг.
Източник: в. "24 часа" |